Sukcesy naszych studentów w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym im. Vojtěcha Jarníka

W dniach 12-14 kwietnia odbył się na Uniwersytecie w Ostrawie Międzynarodowy Konkurs Matematyczny im. Vojtěcha Jarníka. Nasz wydział reprezentowali czterej studenci. Z radością informujemy o ich wynikach, zwracając przede wszystkim uwagę na sukces odniesiony przez Łukasza Orskiego.

Była to już trzydziesta pierwsza edycja tego konkursu. Wzięło w nim udział 91 studentów podzielonych na dwie kategorie - kategoria pierwsza przeznaczona była dla studentów pierwszych dwóch lat studiów, druga - dla studentów wyższych lat. Uczestnicy konkursu rozwiązywali cztery zadania.

Zwycięzcą konkursu w starszej kategorii został Łukasz Orski, który jako jedyny rozwiązał wszystkie zadania. Łukasz Orski jest studentem trzeciego roku matematyki teoretycznej, pochodzi z Dobrzykowic pod Wrocławiem. Jeszcze jako uczeń Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr dwukrotnie brał udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, zdobywając złoty i srebrny medal. W trzeciej klasie został objęty naszym wydziałowym projektem tutoringu, skierowanym do uczniów o najwyższym potencjale matematycznym. Jego opiekunem naukowym został dr Andrzej Czarnecki. Podczas studiów w latach 2022 i 2023 brał udział w Międzynarodowych Zawodach Matematycznych dla Studentów (IMC), każdorazowo zdobywając Wielką Pierwszą Nagrodę. Zostało mu przyznane Stypendium Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego ulubione działy matematyki to teoria liczb, analiza harmoniczna, równania różniczkowe i rachunek prawdopodobieństwa.

W kategorii pierwszej UJ reprezentowali Bartłomiej Bychawski, Andrei Karmanovich i Aliaksei Mamonau, którzy zajęli miejsca w środku stawki (lokaty 16--20 oraz 21--24 spośród 51 zawodników). Zostali wyróżnieni tytułem, który nazywa się „wzmianką zaszczytną”. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął Matej Vasky z Uniwersytetu Karola.

Opiekunami naszej ekipy byli dr Jakub Byszewski oraz dr Leszek Pieniążek.

Serdecznie gratulujemy!

Prof. Mieczysław Mastyło laureatem Nagrody im. Mlaka i Opiala

Adam Kanigowski laureatem Nagrody European Mathematical Society

Wykład profesora László Lovásza