Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

wrzesień 2023

20230927
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa o siedzibach matematyki i informatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim ‒ śladem miejsc i ludzi

Data: 27.09.2023 - 31.12.2023
Miejsce: biblioteka wydziałowa - parter
Organizator: Wydział Matematyki i Informatyki UJ
Wystawa o siedzibach matematyki i informatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim ‒ śladem miejsc i ludzi

Wystawa stanowi jeden z punktów programu bogatej listy wydarzeń związanych z dwudziestoleciem Wydziału. Czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 18:00. Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia.

 

 

Wystawa przygotowana została przez panie Agnieszkę Dudek i Dagmarę Waszkiewicz z działu promocji wydziału. Stanowi ona w przeważającej części owoc ich kwerendy w Archiwum UJ, ale wykorzystano też na niej rozmaite artykuły prasowe, fotografie pochodzące z bibliotek cyfrowych, jak i unikatowe materiały znajdujące się w posiadaniu wydziałowych kół naukowych lub w prywatnych zbiorach koleżanek i kolegów. Większość tych dokumentów, zdjęć i artefaktów nie była nigdy wcześniej prezentowana publicznie, a po zakończeniu wystawy trafią one pod koniec tego roku w formie cyfrowej do sieci.
Przedstawiona na niej historia rozpoczyna się w II połowie XVIII wieku, gdy ówczesna Akademia Krakowska stanęła przed koniecznością głębokiej zmiany nauczania na całym swoim Fakultecie (jak wtedy mawiano) Filozoficznym, w tym kształcenia w zakresie nauk matematycznych. Wystawa nie jest jednak opowieścią o dziejach matematyki i informatyki uniwersyteckiej w ostatnich dwóch wiekach, ani nawet relacją o losach ludzi, którzy ją tworzyli, choć i o nich jest na niej mowa. Nasz zamiar był skromniejszy. Postanowiliśmy przyjrzeć się jak ewoluowały miejsca, w których na naszym uniwersytecie nauki matematyczne uprawiano, a które zmieniały się na przestrzeni tych lat wielokrotnie, jak planowano, wznoszono i wyposażano poszczególne budynki oraz z jakimi problemami się wówczas mierzono.

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron