Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20230510

Wystawa znaczków matematycznych

Data: 10.05.2023 - 14.06.2023
Miejsce: ul. prof. S. Łojasiewicza 6, Kraków
Organizator: Wydział Matematyki i Informatyki i Infomratyki UJ
Wystawa znaczków matematycznych

Serdecznie zapraszamy na wystawę "Matematyka na znaczkach pocztowych - bis". Wszystkie walory filatelistyczne przedstawione na wystawie pochodzą ze zbiorów Danuty i Krzysztofa Ciesielskich.

 

 

 

W dniach 4 września – 4 października 2019 roku można było w Bibliotece Jagiellońskiej oglądać wystawę Matematyka na znaczkach pocztowych. Wystawa była imprezą towarzyszącą Jubileuszowemu Zjazdowi Matematyków Polskich w stulecie powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Zaprezentowano około 800 znaczków, na których pojawiają się matematycy lub matematyka, wydanych przez poczty różnych krajów, a także inne filatelistyczne walory, w tym wybrane pamiątkowe koperty pierwszego dnia obiegu (First Day Cover, FDC). Wystawione zostały również unikatowe książki ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, związane z przedstawianą na znaczkach matematyką. Znaczki i koperty były eksponowane w piętnastu tematycznych gablotach, a nad każdą z gablot umieszczono planszę, opisującą dokładniej kilka wybranych znaczków. Poza tym kopie niektórych bloków znaczków, znacznie powiększone, zostały umieszczone na kolumnach w sali wystaw. Główną ścianę sali ozdobiono plakatem z mapą świata, uatrakcyjnioną znaczkami. Mapa oraz plansze obecnie stanowią dekorację korytarzy pierwszego piętra budynku Wydziału.

Wystawa Matematyka na znaczkach pocztowych – BIS zorganizowana została z okazji 20-lecia Wydziału Matematyki i Informatyki UJ. Tym razem nie jest na niej pokazany żaden „samodzielny” znaczek – wystawione są wybrane z kolekcji koperty FDC oraz inne walory filatelistyczne związane z matematyką. Niektóre z nich były pokazane na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej, inne zaprezentowane są publiczności po raz pierwszy (w tym takie, które wzbogaciły kolekcję w ciągu ostatnich czterech lat). Na ścianach pomieszczenia znajdują się pewne z powiększonych bloków znaczkowych prezentowanych na wystawie w 2019 roku, ponadto kopie powiększonych kilku, szczególnie interesujących z punktu widzenia zawartej w nich matematyki, znaczków.

Z okazji wystawy w 2019 roku wydano (w nakładzie 1000 egzemplarzy) katalog; jest on zaprezentowany na tablicy obok. Kilkanaście sztuk pozostało – zainteresowane osoby mogą taki katalog otrzymać od K.Ciesielskiego

 

Zbiory można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.

Serdecznie zapraszamy!

Plakat wystawy

Film z wystawy w Bibliotece Jagiellońskiej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron