Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2023

20230510
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa znaczków matematycznych

Data: 10.05.2023 - 21.06.2023
Miejsce: ul. prof. S. Łojasiewicza 6, Kraków
Organizator: Wydział Matematyki i Informatyki i Infomratyki UJ
Wystawa znaczków matematycznych

Serdecznie zapraszamy na wystawę "Matematyka na znaczkach pocztowych - bis". Wszystkie walory filatelistyczne przedstawione na wystawie pochodzą ze zbiorów Danuty i Krzysztofa Ciesielskich.

 

 

 

W dniach 4 września – 4 października 2019 roku można było w Bibliotece Jagiellońskiej oglądać wystawę Matematyka na znaczkach pocztowych. Wystawa była imprezą towarzyszącą Jubileuszowemu Zjazdowi Matematyków Polskich w stulecie powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Zaprezentowano około 800 znaczków, na których pojawiają się matematycy lub matematyka, wydanych przez poczty różnych krajów, a także inne filatelistyczne walory, w tym wybrane pamiątkowe koperty pierwszego dnia obiegu (First Day Cover, FDC). Wystawione zostały również unikatowe książki ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, związane z przedstawianą na znaczkach matematyką. Znaczki i koperty były eksponowane w piętnastu tematycznych gablotach, a nad każdą z gablot umieszczono planszę, opisującą dokładniej kilka wybranych znaczków. Poza tym kopie niektórych bloków znaczków, znacznie powiększone, zostały umieszczone na kolumnach w sali wystaw. Główną ścianę sali ozdobiono plakatem z mapą świata, uatrakcyjnioną znaczkami. Mapa oraz plansze obecnie stanowią dekorację korytarzy pierwszego piętra budynku Wydziału.

Wystawa Matematyka na znaczkach pocztowych – BIS zorganizowana została z okazji 20-lecia Wydziału Matematyki i Informatyki UJ. Tym razem nie jest na niej pokazany żaden „samodzielny” znaczek – wystawione są wybrane z kolekcji koperty FDC oraz inne walory filatelistyczne związane z matematyką. Niektóre z nich były pokazane na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej, inne zaprezentowane są publiczności po raz pierwszy (w tym takie, które wzbogaciły kolekcję w ciągu ostatnich czterech lat). Na ścianach pomieszczenia znajdują się pewne z powiększonych bloków znaczkowych prezentowanych na wystawie w 2019 roku, ponadto kopie powiększonych kilku, szczególnie interesujących z punktu widzenia zawartej w nich matematyki, znaczków.

Z okazji wystawy w 2019 roku wydano (w nakładzie 1000 egzemplarzy) katalog; jest on zaprezentowany na tablicy obok. Kilkanaście sztuk pozostało – zainteresowane osoby mogą taki katalog otrzymać od K.Ciesielskiego

 

Zbiory można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.

Serdecznie zapraszamy!

Plakat wystawy

Film z wystawy w Bibliotece Jagiellońskiej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron