Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20230316

Wystawa "Leon - Michał Jakub Łysek (1973-1997)"

Data: 16.03.2023 - 20.04.2023
Miejsce: Wydział Matematyki i Informatyki, Kraków, ul. Łojasiewicza 6
Wystawa "Leon - Michał Jakub Łysek (1973-1997)"

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy poświęconej Michałowi Jakubowi Łyskowi, studentowi naszego wydziału, zamordowanemu ponad ćwierć wieku temu przez dwójkę przypadkowo napotkanych nastolatków.

Michał był studentem matematyki - jednym z najzdolniejszych na swoim roku. Lecz jego zainteresowania wykraczały daleko poza tę dziedzinę. Jedną z jego pasji była muzyka - szczególnie fascynował go polsko-holenderski zespół The Legendary Pink Dots. Przekładał na język polski teksty ich piosenek, pisał też własne teksty literackie. Był zapalonym fotografem - pozostawił po sobie tysiące zdjęć z licznych wypraw. Uwielbiał jeździć na rowerze i w ten sposób zwiedził wiele miejsc w Europie.

Na wystawie staramy się pokazać różne oblicza Michała. Oczywiście, w naturalny sposób wystawa pokazuje też całą brutalność wydarzeń po 14 marca 1997 roku - najpierw pobicia Michała przez nastolatków, jego śmierć, a następnie niemal absurdalny proces karny, który zdecydowanie nie uczynił zadość poczuciu sprawiedliwości. Sprawcy z powodu młodego wieku właściwie nie zostali ukarani...

Zapraszamy na tę podróż w czasie. Zachęcamy też do wpisywania się do pozostawionej na jednej z gablot księgi gości.

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron