Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

marzec 2023

20230316
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa "Leon - Michał Jakub Łysek (1973-1997)"

Data: 16.03.2023 - 20.04.2023
Miejsce: Wydział Matematyki i Informatyki, Kraków, ul. Łojasiewicza 6
Wystawa "Leon - Michał Jakub Łysek (1973-1997)"

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy poświęconej Michałowi Jakubowi Łyskowi, studentowi naszego wydziału, zamordowanemu ponad ćwierć wieku temu przez dwójkę przypadkowo napotkanych nastolatków.

Michał był studentem matematyki - jednym z najzdolniejszych na swoim roku. Lecz jego zainteresowania wykraczały daleko poza tę dziedzinę. Jedną z jego pasji była muzyka - szczególnie fascynował go polsko-holenderski zespół The Legendary Pink Dots. Przekładał na język polski teksty ich piosenek, pisał też własne teksty literackie. Był zapalonym fotografem - pozostawił po sobie tysiące zdjęć z licznych wypraw. Uwielbiał jeździć na rowerze i w ten sposób zwiedził wiele miejsc w Europie.

Na wystawie staramy się pokazać różne oblicza Michała. Oczywiście, w naturalny sposób wystawa pokazuje też całą brutalność wydarzeń po 14 marca 1997 roku - najpierw pobicia Michała przez nastolatków, jego śmierć, a następnie niemal absurdalny proces karny, który zdecydowanie nie uczynił zadość poczuciu sprawiedliwości. Sprawcy z powodu młodego wieku właściwie nie zostali ukarani...

Zapraszamy na tę podróż w czasie. Zachęcamy też do wpisywania się do pozostawionej na jednej z gablot księgi gości.

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron