Uroczyste odsłonięcie pomnika Mikołaja Kopernika

W dniu 7 czerwca odbyło się na III Kampusie UJ odsłonięcie rzeźby przedstawiającej Mikołaja Kopernika jako studenta Akademii Krakowskiej. Jej autorem jest wybitny rzeźbiarz, profesor ASP w Krakowie, Karol Badyna, twórca wielu monumentów rozsianych licznie po całej Polsce i świecie (m.in. w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Chicago, Tel Awiwie oraz Singapurze), który swoje dzieło postanowił ofiarować Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Rzeźba przedstawia młodego Kopernika siedzącego na niskim podwyższeniu, trzymającego w prawej dłoni cyrkiel i kreślącego nim rysunek na wielkiej karcie papieru rozłożonej u jego stóp.

Rzeźba jest umiejscowiona przed budynkiem Wydziału Matematyki i Informatyki UJ skąd młody Kopernik spogląda na znajdujący się po drugiej stronie ulicy Profesora Stanisława Łojasiewicza gmach Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Skąd taka właśnie lokalizacja? Wielki polski astronom, o czym nie wszyscy wiedzą, był także biegłym matematykiem, jak sam siebie zresztą określał. I choć królową nauk traktował raczej jako narzędzie do badań astronomicznych niż cel naukowy sam w sobie, to jego podstawowe dzieło „O obrotach sfer niebieskich” oprócz systematycznego wykładu geometrii potrzebnego mu do przedstawienia swojej teorii heliocentrycznej zawiera także oryginalne twierdzenia matematyczne.

W czasach Kopernika astronomia uchodziła zresztą za część matematyki. Młody Mikołaj studia w Akademii Krakowskiej rozpoczął w 1491 roku, o czym świadczy zachowany wpis w uniwersyteckiej księdze immatrykulacyjnej, i studiował tu przez kolejne cztery lata. Ówczesna Akademia była nowoczesną uczelnią z szerokimi kontaktami zagranicznymi, dobrze wyposażoną biblioteką oraz najstarszą w Europie katedrą matematyki i astronomii. Choć o latach spędzonych przez Kopernika w Krakowie wiemy bardzo niewiele, to niewątpliwie tu właśnie położone zostały podstawy pod jego dalsze studia na uczelniach włoskich i całą jego naukową przyszłość.

Inny pomnik młodego Kopernika, autorstwa Cypriana Godebskiego, powstały pod sam koniec XIX wieku, stoi obecnie na krakowskich Plantach przed Collegium Witkowskiego UJ (dawnym Collegium Physicum), gdzie z kolei od roku 1912 mieściła się siedziba uniwersyteckiej matematyki i fizyki.

Zmarł Józef Piórek

Godziny pracy biblioteki

Sukcesy naszych studentów w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym im. Vojtěcha Jarníka

Sztuczna inteligencja wsparciem w diagnostyce mikrobiologicznej