Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

List otwarty 351 rosyjskich matematyków przeciwko wojnie

List otwarty 351 rosyjskich matematyków przeciwko wojnie

Już tydzień temu na łamach internetowego rosyjskiego czasopisma popularnonaukowego: trv-science.ru zamieszczono list 351 matematyków protestujący przeciwko agresji ich kraju na Ukrainę. Wczoraj list był jeszcze obecny na tej stronie, choć już bez zabronionego słowa "wojna". Dziś został usunięty, gdyż pozostawienie go mogło narazić redaktorów, zgodnie z nowo wprowadzonym rosyjskim prawem, na wieloletnie więzienie.

Na stronie zostały same podpisy! Nie można go już też znaleźć nigdzie w rosyjskiej sieci. Jego polski przekład zamieszczamy za stroną kwantowo.pl.

Angielska i rosyjska wersja znajdują się zaś na stronie European Mathematical Society.

Zapewne władcy Rosji nie czytali Michaiła Bułhakowa i nie wiedzą, że "rękopisy nie płoną", a w sieci nic nie ginie.

 

Do Prezydenta Federacji Rosyjskiej
W. W. Putina

Panie prezydencie!

My, naukowcy-matematycy pracujący w Federacji Rosyjskiej, stanowczo protestujemy przeciwko inwazji militarnej na terytorium Ukrainy rozpoczętej przez armię rosyjską 24 lutego 2022 roku.

Poziom życia w kraju i jego pozycja w świecie pozostają w dużej mierze zdeterminowane poziomem jego nauki. Naukowcy na całym świecie pracują nad problemami, które nie znają ograniczeń narodowych i terytorialnych, dla dobra całej ludzkości; współpraca międzynarodowa, brak granic dla upowszechniania wiedzy i wartości humanistycznych to fundament, na którym zbudowana jest nauka. Nasze wieloletnie starania o umocnienie reputacji Rosji, jako wiodącego ośrodka matematycznego, zostały całkowicie zniweczone w wyniku niesprowokowanej agresji militarnej zainicjowanej przez nasz kraj.

Matematyka zawsze była jedną z nielicznych dziedzin nauk podstawowych, w których Rosja utrzymywała wiodącą pozycję na świecie. Na potwierdzenie tego, latem 2022 roku Rosja miała gościć najbardziej prestiżową konferencję matematyczną na świecie, Międzynarodowy Kongres Matematyków. Międzynarodowa Unia Matematyczna anulowała tę decyzję w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę. W sytuacji, gdy nasz kraj stał się militarnym agresorem, a w efekcie państwem bandyckim, czołowa pozycja Rosji w światowej matematyce została bezpowrotnie utracona.

W instrukcji Prezydenta z dnia 4 grudnia 2020 r. matematyka uznana została za priorytetowy obszar rozwoju Federacji Rosyjskiej; cele określono zarówno w zakresie nauk podstawowych, jak i edukacji. Celów tych oczywiście nie uda się osiągnąć w obecnych warunkach, kiedy życie naszych najbliższych kolegów – naukowców na Ukrainie, z którymi łączy nas wiele lat udanej wspólnej pracy, jest codziennie zagrożone, czego źródłem jest armia rosyjska, zaś Rosja znalazła się w międzynarodowej izolacji, bez możliwości intensywnej wymiany naukowej i współpracy z naukowcami z innych krajów.

Jesteśmy przekonani, że żadne interesy geopolityczne nie usprawiedliwiają poświęceń i rozlewu krwi. Wojna doprowadzi tylko do utraty przyszłości państwa, dla którego pracujemy.

Żądamy natychmiastowego zaprzestania działań wojennych i wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy.

 

PS. Listy podpisów też już nie ma, znikła 5.03 popołudniu.

 

Polecamy również
Tomasz Kania i Przemysław Spurek laureatami konkursu SONATA BIS

Tomasz Kania i Przemysław Spurek laureatami konkursu SONATA BIS

Zmarł Paweł Tomasiewicz

Zmarł Paweł Tomasiewicz

Robert Szczelina laureatem Programu im. Bekkera

Robert Szczelina laureatem Programu im. Bekkera

Zmarł Profesor Marek Jarnicki

Zmarł Profesor Marek Jarnicki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron