Dwadzieścia lat później

Dwadzieścia lat to i mało, i zarazem dużo. Jak pokazała nam dobitnie powieść Alexandre’a Dumasa ‒ ojca w tym czasie może się zmienić wszystko i jednocześnie nie zmienić się nic. U nas zmieniło się bardzo wiele. W tym roku mijają dwie dekady od czasu, gdy powstał Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w międzyczasie przeprowadził się na nowy kampus UJ. Jako że zarówno nasza Alma Mater, jak i nasze miasto, jak wypominał nam niegdyś kpiarsko Boy, kochają się w jubileuszach, i my w naszym skromnym, bo czasy nie są łatwe, zakresie zamierzamy dodać w tym roku swoje trzy grosze do tej tradycji

Będzie ciekawie, będzie wzruszająco, będzie zaskakująco – to możemy obiecać. Nie zapominając o przeszłości i o tych, którzy w tych latach odeszli – stąd pomysł „ławeczek pamięci” i wystawy upamiętniającej ćwierćwiecze śmierci Michała Jakuba Łyska, spróbujemy podsumować niejako ten czas, ale też spojrzeć śmiało w przyszłość: zapoczątkujemy symbolicznie prestiżowe a nowe na naszym wydziałowym gruncie projekty naukowe, po kilku latach zaś przerwy powrócimy do tradycji Wykładów Łojasiewicza ‒ prelegent w tym roku będzie też tradycyjnie szczególny. Wzorem naszych uniwersyteckich antenatów uchwycimy jubileuszowy moment na specjalnej wydziałowej fotografii. Zainaugurujemy niezwykłe muzeum komputerów, a przed naszym budynkiem stanie rzeźba przedstawiająca niezwyczajnego studenta matematyki. I z góry zapowiadamy, że to nie będzie wszystko!

WS

Dziekański Komitet Jubileuszowy

prof. Armen Edigarian

prof. Marek Jarnicki

prof. Roman Srzednicki

prof. Piotr Tworzewski

Ramowy harmonogram roku jubileuszowego

28 lutego Otwarcie muzeum komputerów
2 marca Wręczenie nagrody im. Mlaka i Opiala
marzec Wystawa "Leon" poświęcona pamięci Michała J. Łyska (czynna do 31 marca br.)
15 marca Dzień Wydziału
18 kwietnia "Antoni Leon Dawidowicz. Uczony. Nauczyciel. Działacz społeczny" - sesja naukowa
21-23 kwietnia OSSM - Ogólnopolska Sesja Studentów Matematyki
11-31 maja Wystawa Matematyka na znaczkach pocztowych - bis