Skip to main content

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Skip banner

Навигационная цепочка Навигационная цепочка

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Sukces naszej drużyny na International Mathematics Competition for University Students

Sukces naszej drużyny na International Mathematics Competition for University Students

Podczas tegorocznych zawodów IMC nasi studenci osiągnęli czołowe lokaty indywidualne, co przełożyło się na zdobycie drugiego miejsca naszej drużyny na sto startujących ekip.

W zeszłym tygodniu odbył się w Błagojewgradzie (Bułgaria) konkurs IMC (International Mathematics Competition for University Students). Była to dwudziesta dziewiąta edycja tego konkursu, stanowiącego jedne z dwóch najważniejszych (obok amerykańskiego Konkursu Putnama) zawodów dla studentów matematyki z całego świata.

Konkurs w tym roku organizowany był w trybie mieszanym: stacjonarno-zdalnym. Sprawiło to spore problemy organizacyjne, wskutek których rozstrzygnięcie zdalnej części konkursu zostało przesunięte o cztery dni. Dopiero dzisiaj (10 sierpnia) ogłoszono oficjalne wyniki. W konkursie wzięła udział rekordowa liczba 667 uczestników z całego świata. Zawodnicy z Rosji mogli startować w konkursie jedynie indywidualnie, nie reprezentując żadnego uniwersytetu i nie wystawiając drużyn uwzględnianych w klasyfikacji drużynowej. Uczestnicy konkursu rozwiązywali 8 zadań w ciągu dwóch dni. Nasz wynik jest najlepszy od dekady, zarówno indywidualnie jak i zespołowo.

W konkursie mogli startować zarówno zawodnicy wystawieni przez uczelnie, jak i ci zgłaszający się na konkurs samodzielnie. UJ wystawił siedmioosobową reprezentację (złożoną z Azura Đonlagicia (V rok), Kosmy Kasprzaka (I rok), Vadyma Kovala (III rok), Łukasza Orskiego (II rok), Anatolija Shatsili (V rok), Vladyslava Zveryka (IV rok) i Radosława Żaka (II rok)). Ponadto w konkursie wzięło udział indywidualnie trzech kolejnych studentów UJ: Dmitriy Gorovoy, Daniil Homza oraz Daniil Yurshevich.

Zawodnikom przydzielono nagrody grand grand first prize (lokaty 1.--5.), grand first prize (lokaty 6.-17.), first prize (18.-160.), second prize (161.-274.), third prize (275.-410.) oraz wzmianki zaszczytne. Panowie Kasprzak, Orski i Żak zdobyli nagrodę grand first prize (lokata 7 (Żak) i 8-11 (Kasprzak, Orski)), first prize: Vadym Koval (lokata 29.-31.), Vladyslav Zveryk (lokata 35.-37.), Azura Đonlagić (lokata 59.-63.), Daniil Yurshevich (lokata 99.-103.), Anatoli Shatsila (lokata 136.-151.) oraz second prize: Dmitriy Gorovoy i Daniil Homza (lokaty 176.-189.). Warto dodać, że wysoką lokatę (38-40) i nagrodę first prize uzyskał także Marin Varivoda, nasz były student, stypendysta Funduszu im. F. Mertensa, obecnie studiujący na Uniwersytecie w Zagrzebiu. Indywidualnie konkurs wygrali Ivan Gaidai-Turlov oraz Alexandr Grebennikov z Petersburga (startujący jako indywidualni studenci, tak jak wszyscy studenci z Rosji).

Oprócz klasyfikacji indywidualnej, uczestnicy konkursu byli podzieleni na 100 drużyn z całego świata. Uniwersytet Jagielloński zajął drugie miejsce, tuż za Uniwersytetem w Tel-Awiwie. Trzecie miejsce zajęli reprezentanci najlepszej uczelni węgierskiej, Uniwersytetu Eötvösa Loránda z Budapesztu.

Innymi uniwersytetami z Polski biorącymi udział w konkursie były: UW (5. lokata), UMK (88. lokata), UŚ (90. lokata), a także indywidualni studenci z AGH. Gdyby nie nieuwzględnienie Rosji w konkursie, zdobylibyśmy prawdopodobnie trzecią lokatę, za Petersburgiem i Tel Awiwem; taki rezultat byłby równie doskonały jak przed rokiem, ale w porównaniu z zeszłorocznym wynikiem nasz dystans do zwycięzcy zdecydowanie się zmniejszył, więc sukces w tym roku można uznać za istotnie większy.

Studentami opiekowali się Jakub Byszewski (team leader), Konrad Deka i Leszek Pieniążek.

Więcej informacji o konkursie, w tym pełne wyniki oraz treści i rozwiązania zadań, można znaleźć na stronie IMC - International Mathematics Competition for University Students.

Warto dodać, że w porównaniu z zeszłym rokiem zadania były nieco łatwiejsze i sześcioro zawodników rozwiązało wszystkie (być może z drobnymi usterkami). Najbardziej chyba podobało mi się następujące zadanie: Na okręgu jednostkowym wybrano niezależnie n punktów niebieskich i k czerwonych; otoczki wypukłe tych punktów tworzą dwa wielokąty (o odpowiednio n i k wierzchołkach). Wyznaczyć oczekiwaną liczbę wierzchołków wielokąta, który powstaje jako część wspólna tych dwóch wielokątów.

Jakub Byszewski

Recommended
Wielkie sukcesy uczniów objętych projektami prowadzonymi przez nasz wydział
Wielkie sukcesy uczniów objętych projektami prowadzonymi przez nasz wydział
Msza święta w 50. rocznicę śmierci profesora Tadeusza Ważewskiego
Msza święta w 50. rocznicę śmierci profesora Tadeusza Ważewskiego
Kolejne sukcesy na naszym wydziale
Kolejne sukcesy na naszym wydziale
Marcin Sroka laureatem Międzynarodowej Nagrody im. Stefana Banacha
Marcin Sroka laureatem Międzynarodowej Nagrody im. Stefana Banacha

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента