Skip banner

Навигационная цепочка Навигационная цепочка

Навигация Навигация

Wykład profesora László Lovásza

10 czerwca odbył się tegoroczny wykład im. Stanisława Łojasiewicza. Naszym gościem był węgierski matematyk László Lovász z Alfréd Rényi Institute of Mathematics, który wygłosił wykład pod tytułem "The infinite is a good approximation of the very large finite".

László Lovász już w czasach szkolnych wykazywał się niezwykłym talentem matematycznym, zdobywając 3 złote i 1 srebrny medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. W czasie swojej kariery naukowej pracował m.in. w Microsoft Research Center, Yale University, Eötvös Loránd University oraz w Alfréd Rényi Institute of Mathematics. Znany jest z nietuzinkowych osiągnięć naukowych w teorii grafów, w szczególności z lokalnego lematu Lovásza, który stał się standardową techniką probabilistyczną, dowodu hipotezy Knesera przy użyciu metod topologicznych, co skutkowało powstaniem nowego obszaru badań - kombinatoryki topologicznej, oraz stworzenia algorytmu LLL mającego wiele zastosowań praktycznych, m.in. w faktoryzacji wielomianów czy kryptografii. Jest również jednym z twórców nowej teorii granic grafowych, której właśnie dotyczył tegoroczny wykład im. Stanisława Łojasiewicza. Za swoje osiągnięcia naukowe László Lovász uzyskał wiele prestiżowych nagród, m.in. Abel Prize, Wolf Prize i Kyoto Prize. Był także prezydentem Międzynarodowej Unii Matematycznej, przez co przewodniczył komitetowi Medali Fieldsa, oraz prezydentem Węgierskiej Akademii Nauk.

Przed wykładem tradycyjnie odbyły się warsztaty przygotowujące powiązane z tematyką wykładu, na których zajęcia prowadzili pracownicy Wydziału - Mikołaj Frączyk, Andrzej Grzesik, Jakub Kozik oraz Bartosz Walczak. Więcej informacji o tych warsztatach można znaleźć na stronie poświęconej cyklowi wykładów im. S. Łojasiewicza. Natomiast nagranie z wykładu László Lovásza znajduje się na naszym kanale YouTube.

Recommended
Adam Kanigowski laureatem Nagrody European Mathematical Society

Dr Mikołaj Frączyk otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców

Kolejny sukces członków zespołu GMUM