Skip banner

Навигационная цепочка Навигационная цепочка

Навигация Навигация

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Uniwersytet Jagielloński czołowym europejskim centrum studiów dla uczestników olimpiad międzynarodowych z nauk matematycznych

W ciągu ostatnich sześciu lat Wydział Matematyki i Informatyki UJ stał się czołowym wydziałem w Polsce i jedną z najważniejszych jednostek uniwersyteckich w Europie, w której podejmują studia laureaci olimpiad międzynarodowych z nauk matematycznych.

W tym czasie studia na naszym wydziale rozpoczęło 58 uczestników takich olimpiad, którzy zdobyli łącznie 85 medali (17 złotych, 40 srebrnych i 28 brązowych). Z tej liczby 26 uczestniczyło w międzynarodowej olimpiadzie matematycznej (IMO), 21 ‒ informatycznej (IOI), 11 ‒ Europejskiej Matematycznej Olimpiadzie Dziewcząt (EGMO), 4 ‒ Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt (EGOI), 2 ‒ fizycznej (IPhO) i po jednym w lingwistycznej (IOL) oraz astronomii i astrofizyki (IOAA). Reprezentowali oni dotychczas sześć krajów: Białoruś (19), Polskę (19), Ukrainę (17) oraz Bośnię (1), Chorwację (1) i Północną Macedonię (1), podejmując u nas studia na kierunkach: informatyka analityczna (31), matematyka (25) i informatyka (2).
W ich przyjeździe do Krakowa dużą rolę odegrał konsekwentnie rozwijany na wydziale program „Studia dla Najlepszych”, obejmujący od siedmiu lat między innymi rozbudowany system stypendialny: Stypendium UJ (8 laureatów na wydziale spośród olimpijczyków międzynarodowych), a także stypendium Dziekańskiego Funduszu dla Olimpijczyków (uzyskało je 15 osób z tego grona), jak i specjalne stypendia dedykowane cudzoziemcom: im. Franciszka Mertensa i im. Julii Zdanowskiej (otrzymało je oprócz innych osób, odpowiednio, 28 oraz 5 olimpijczyków międzynarodowych). Ponadto wszyscy ci studenci uzyskali jeszcze na I roku stypendium z Rektorskiego Funduszu Stypendialnego dla Olimpijczyków, a medaliści ‒ Stypendium Rektora UJ, przy czym zdecydowana większość z nich została objęta na naszym wydziale już od I roku systemem indywidualnego tutoringu. Wielu spośród pierwszych uczestników programu po studiach na UJ kontynuuje już lub zamierza kontynuować od przyszłego roku swoją przygodę z naukami matematycznymi na czołowych uczelniach świata: w Bonn, Cambridge, Chicago, Londynie (Imperial College), Lozannie, New Haven (Yale University), Paryżu czy Singapurze.
W tym roku o stypendia im. Franciszka Mertensa i im. Julii Zdanowskiej można aplikować do 1 czerwca, o stypendium zaś z Dziekańskiego Funduszu Stypendialnego dla Olimpijczyków do 15 czerwca.
Cały ten system stypendialny opisany jest na naszej stronie.
Recommended
Adam Kanigowski laureatem Nagrody European Mathematical Society

Wykład profesora László Lovásza

Dr Mikołaj Frączyk otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców