Skip to main content

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Skip banner

Навигационная цепочка Навигационная цепочка

Навигация Навигация

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Nagroda Ministra Edukacji i Nauki za całokształt dorobku naukowego dla prof. Marka Jarnickiego

Nagroda Ministra Edukacji i Nauki za całokształt dorobku naukowego dla prof. Marka Jarnickiego

Podczas gali Dnia Nauki Polskiej, 19 lutego br, Profesor Marek Jarnicki otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za całokształt dorobku naukowego.

Przypomnijmy, że laureatami tej nagrody zostają osoby, które w trakcie swoich karier zawodowych pełnią wiele ważnych ról oraz poświęcają się różnym aspektom działalności naukowej, a także akademickiej – od opieki naukowej i dydaktycznej roztaczanej nad młodą kadrą naukową, przez prowadzenie badań, odkrywanie nowych technologii, tworzenie teorii i dzieł naukowych, po zarządzanie podmiotami i organizację ich działalności, nawiązywanie i rozszerzanie współpracy międzynarodowej oraz upowszechnianie wiedzy.

Profesor Jarnicki jak mało kto spełnia wymagania tej nagrody. Od czasu studiów był związany z Instytutem Matematyki UJ. Tu ukończył studia w 1974 roku, a następnie w 1977 roku uzyskał stopień doktora ‒ jego promotorem i przez wiele lat mistrzem był profesor Józef Siciak. Po jego odejściu na emeryturę Jarnicki zastąpił go na stanowisku kierownika katedry, zostając liderem liczącej się w świecie grupy analizy zespolonej. Kolejne szczeble kariery naukowej to: habilitacja w 1984 roku oraz tytuł profesora w 1995 roku. Międzynarodowe uznanie znalazł dorobek Jarnickiego w zakresie teorii funkcji holomorficznie niezmienniczych i rozszerzania funkcji holomorficznych. Oprócz szeregu publikacji w czołowych czasopismach matematycznych (np. w Mathematische Annalen i Transactions of AMS) szczególnie duży oddźwięk znalazły w świecie naukowym liczne monografie jego współautorstwa. Status podstawowego źródła wiedzy w zakresie funkcji holomorficznie niezmienniczych ma wspólna monografia z Peterem Pflugiem Invariant Distances and Metrics in Complex Analysis, której pierwsze wydanie ukazało się w 1993 roku, (drugie zaś, rozszerzone, w roku 2013) w prestiżowej serii Expositions in Mathematics wydawnictwa Walter de Gruyter. Pozycja ta zyskała już status klasycznego podręcznika i podstawowego źródła wiedzy nie tylko dla grona specjalistów, ale także studentów oraz doktorantów pragnących zapoznać się z tą niezmiernie ważną i szybko rozwijającą się teorią.


Profesor Jarnicki przez wiele lat bardzo aktywnie uczestniczył w życiu Uniwersytetu Jagiellońskiego, pełniąc wiele stanowisk począwszy od zastępcy dyrektora ds. dydaktycznych w IM w latach 1984-1991, poprzez stanowisko dyrektora IM w latach 1990-1996 oraz 1999-2003, skończywszy zaś na stanowisku Dziekana nowo utworzonego Wydziału Matematyki i Informatyki w latach 2003-2008. Był on jedną z tych osób, dzięki którym WMiI uzyskał nowoczesny budynek na III Kampusie, do którego WMiI przeniósł się w 2008 roku.


Profesor Jarnicki znany jest z perfekcyjnie przygotowywanych i przeprowadzanych zajęć, szczególnie wykładów z zakresu analizy matematycznej i teorii funkcji zmiennych zespolonych. Przez cały czas swojej pracy otrzymywał jedne z najwyższych na Wydziale ocen w ankietach studentów, a liczne grono jego podopiecznych uzyskało nagrody w konkursach studenckich. Wypromował   sześcioro doktorów – wielu zaś jego podopiecznych prowadzi bardzo intensywną pracę naukową. W uznaniu swoich zasług dydaktycznych uzyskał w 2016 roku Nagrodę Pro Arte Docendi.
Ciesząc się z wyróżnienia profesora Marka Jarnickiego uważamy, że trafiło ono w wyjątkowo godne ręce i serdecznie mu z tej okazji gratulujemy.

 

Recommended
V Polska Konferencja Sztucznej Inteligencji

V Polska Konferencja Sztucznej Inteligencji

Sukces polskich reprezentantek na EGMO

Sukces polskich reprezentantek na EGMO

Zmarł Józef Piórek

Zmarł Józef Piórek

Godziny pracy biblioteki

Godziny pracy biblioteki

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента