Skip banner

Навигационная цепочка Навигационная цепочка

Навигация Навигация

Wydział Matematyki i Informatyki UJ ma dwadzieścia lat

Jako że zarówno nasza uczelnia, jak i nasze miasto, jak wypominał nam niegdyś kpiarsko Boy, kochają się w jubileuszach, również Wydział Matematyki i Informatyki UJ w skromnym zakresie postanowił dodać swoje trzy grosze do tej starej tradycji. Pod koniec września 2023 roku miała mianowicie miejsce w siedzibie wydziału kulminacja obchodów jego dwudziestolecia, trwających od początku roku i gęsto wypełnionych różnorodnymi wydarzeniami.

W środę 27 września br. otwarto wystawę O siedzibach matematyki i informatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim ‒ śladem miejsc i ludzi, przygotowaną przez panie Agnieszkę Dudek i Dagmarę Waszkiewicz z działu promocji wydziału. Stanowi ona w przeważającej części owoc ich kwerendy w Archiwum UJ, ale wykorzystano też na niej rozmaite artykuły prasowe, fotografie pochodzące z bibliotek cyfrowych, jak i unikatowe materiały znajdujące się w posiadaniu wydziałowych kół naukowych lub w prywatnych zbiorach koleżanek i kolegów. Większość tych dokumentów, zdjęć i artefaktów nie była nigdy wcześniej prezentowana publicznie, a po zakończeniu wystawy trafią one pod koniec tego roku w formie cyfrowej do sieci.
Przedstawiona na niej historia rozpoczyna się w II połowie XVIII wieku, gdy ówczesna Akademia Krakowska stanęła przed koniecznością głębokiej zmiany nauczania na całym swoim Fakultecie (jak wtedy mawiano) Filozoficznym, w tym kształcenia w zakresie nauk matematycznych. Wystawa nie jest jednak opowieścią o dziejach matematyki i informatyki uniwersyteckiej w ostatnich dwóch wiekach, ani nawet relacją o losach ludzi, którzy ją tworzyli, choć i o nich jest na niej mowa. Nasz zamiar był skromniejszy. Postanowiliśmy przyjrzeć się jak ewoluowały miejsca, w których na naszym uniwersytecie nauki matematyczne uprawiano, a które zmieniały się na przestrzeni tych lat wielokrotnie, jak planowano, wznoszono i wyposażano poszczególne budynki oraz z jakimi problemami się wówczas mierzono.
Następnego dnia, w czwartek 28 września, odbyły się główne obchody jubileuszowe. W czasie dwóch paneli dyskusyjnych profesorowie-seniorzy naszego wydziału wspominali zarówno (pre-)historię informatyki na UJ, jak i czas gdy tworzyliśmy wspólny wydział wraz z kolegami z fizyki, astronomii i informatyki stosowanej. Pierwszy z nich prowadzili z ogromną werwą profesorowie: Marian Mrozek i Marek Zaionc, uświadamiając słuchaczom jak długą drogę przebyła w tych latach uniwersytecka informatyka oraz ilustrując to wieloma przezroczami, w pasjonującej dyskusji towarzyszyli im zaś Jacek Lembas, Jan Malczak, Maciej Ślusarek i Janusz Traple. W czasie drugiego spotkania kolejne osoby kierujące przed laty działalnością wspólnego wydziału ‒ fizycy, matematycy oraz informatycy ‒ profesorowie: Andrzej Białas, Marek Jarnicki, Jerzy Ombach, Kamil Rusek, Jerzy Szwed, Edward Tutaj, Piotr Tworzewski i Jakub Zakrzewski, dzieliły się na zaproszenie prowadzącego panel fizyka prof. Karola Życzkowskiego swoimi wspomnieniami, nie omijając przy tym spraw trudnych i kontrowersyjnych, ale przywołując także historie wesołe lub zgoła humorystyczne. W obu tych spotkaniach bardzo aktywnie uczestniczyła publiczność uzupełniając wypowiedzi, polemizując z mówcami, przywołując anegdoty dotyczące zmarłych profesorów i zapomniane już niekiedy fakty z przeszłości.
Dalszy ciąg spotkania uświetnił koncert klasycznego kwintetu dętego Cracow Golden Quintet z udziałem absolwentki matematyki naszego wydziału i zarazem flecistki orkiestry Filharmonii Krakowskiej Natalii Jarząbek. Następnie w czasie trwającego do późnych godzin wieczornych bankietu kontynuowano wspomnienia oraz dyskusje, czemu towarzyszył na dziedzińcu naszego budynku występ polsko-słowackiego zespołu muzycznego Júlia Masnicová Trio.

Wojciech Słomczyński

Смотреть фотогалерею
Recommended
Uniwersytet Jagielloński czołowym europejskim centrum studiów dla uczestników olimpiad międzynarodowych z nauk matematycznych