Nasi studenci Mistrzami Europy Środkowej w programowaniu zespołowym

Drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie Antoni Długosz, Kacper Paciorek, Kacper Topolski zwyciężyła w Mistrzostwach Centralnej Europy w Programowaniu Zespołowym (ICPC CERC), które odbyły się w dniach 8-10 grudnia w Ljubljanie (Słowenia).

Nasz zespół rozwiązał 10 z 12 zadań, wyprzedzając na podium Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Wrocławski z 9 zadaniami. Zawodnicy wykazali się, oprócz umiejętności programistycznych i szybkiego myślenia, dodatkowo żelaznymi nerwami: w ciągu ostatniej godziny (z 5 godzin trwania zawodów) rozwiązali 4 zadania, odrabiając z nawiązką stratę do czołówki i wprawiając wszystkich widzów w zdumienie. Wygrywając zawody europejskie, nasi zawodnicy zapewnili sobie miejsce w światowych finałach International Collegiate Programming Competition, czyli Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, które planowane są na jesień 2024 w Astanie (Kazachstan). To drugie z rzędu zwycięstwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w tej imprezie, a jednocześnie drugi sukces naszej drużyny w tym sezonie, po zdobyciu w listopadzie Mistrzostwa Polski. Złoci medaliści - Antoni Długosz, Kacper Paciorek i Kacper Topolski - są studentami informatyki analitycznej i matematyki na naszym Wydziale.
Na miejscu 6., zdobywając brązowe medale, znalazła się druga drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego - Justyna Jaworska, Jan Klimczak i Rafał Pyzik. Dla nich również jest to kolejny sukces, po złotym medalu Mistrzostw Polski. Łącznie na zawodach CERC przyznano 9 kompletów medali (2 złote, 3 srebrne, 4 brązowe), w czołówce znalazły się po dwie drużyny z UJ, UW, UWr oraz Zagrzeb, Budapeszt i Ryga.

Kolejne drużyny UJ zajęły miejsca:
16. Filip Konieczny, Łukasz Orski, Jacek Markiewicz
19. Tomasz Mazur, Katzper Michno, Hubert Zięba
39. Aliaksei Mamonau, Ihar Maroz, Uladzimir Marozau

Opiekunami drużyn byli dr Lech Duraj i mgr Krzysztof Potępa.

Pełny ranking dostępny jest na stronie mistrzostw.

Serdecznie gratulujemy!

Finały Ukraińskich Olimpiad Informatycznych