Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20211023

Uniwersyteckie Zawody Informatyczne

Data: 23.10.2021
Miejsce: online
Organizator: Lech Duraj
Uniwersyteckie Zawody Informatyczne

Uniwersyteckie Zawody Informatyczne to cykliczny konkurs programistyczny organizowany według zasad światowego konkursu ACM International Collegiate Programming Competition. Zawody odbywają się trzy razy do roku: w edycjach zimowych (styczeń) i wiosennych (marzec/kwiecień) zawodnicy rywalizują indywidualnie. Z kolei zawody jesienne (październik) są już, podobnie jak ICPC, konkursem drużynowym – każda 3-osobowa drużyna ma do dyspozycji jeden komputer.

Celem zawodów jest rozwiązanie jak największej liczby spośród dostarczonych przez organizatorów zadań. Zawodnicy/drużyny nadsyłają swoje rozwiązania – programy komputerowe – do systemu sprawdzającego (od 2011 roku jest to system Satori), który od razu sprawdza ich poprawność, uruchamiając je na przygotowanych testach. Program może zostać przyjęty (jeśli przejdzie wszystkie testy) lub odrzucony (np. jeśli wypisze nieprawidłowe odpowiedzi, przekroczy limit czasu wykonania, albo spowoduje błąd wykonania programu). W razie odrzucenia programu można zgłaszać kolejne, poprawione rozwiązania, aż do skutku. Wygrywa drużyna, która rozwiąże najwięcej zadań. W razie remisu liczony jest łączny czas rozwiązywania zadań (im mniejszy tym wyższa pozycja w rankingu), a także dodawane kary czasowe za błędne rozwiązania.

Na podstawie wyników studentów w Uniwersyteckich Zawodach Informatycznych wyłaniana jest reprezentacja Uniwersytetu Jagiellońskiego na Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym, a także na zawody międzynarodowe – ACM International Collegiate Programming Competition.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron