Skip to main content

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Skip banner

Навигационная цепочка Навигационная цепочка

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента

Mural „Owoc poznania”

Mural „Owoc poznania” autorstwa Kamila Kuzko.

Mural powstał z inicjatywy prof. Roberta Wolaka. Malowidło w swej koncepcji dedykowane jest obchodom jubileuszu 100-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Na lokalizację wybrano bibliotekę Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego - wewnętrzną ścianę przy schodach, za windą.

Specyfika wszystkich powyższych warunków okazała się nie lada wyzwaniem. Przyzwyczajony do pracy na zewnątrz – w otwartej przestrzeni – z rzadka podejmując się zamówień rocznicowych prace rozpocząłem od rozpoznania terenu, jednocześnie szukając inspiracji w matematyce jako takiej. Następnie w historii Towarzystwa. Sam proces projektowania przysporzył mi wielu wątpliwości i wahań. Projekty zaczęły rozrastać się niczym kwiaty na bibliotecznych półkach korzystające ze szklarnianych warunków. Wnętrze biblioteki, jej zapach, temperatura, kolor, geometria, rytm i kwiaty. Panie pracujące przy księgozbiorach zerkające z zaciekawieniem w moją stronę.

Ponowne wejście do budynku, do biblioteki. Coraz dalej od historii i oczywistych znaczeń – jubileuszowych dedykacji. Estetyka rycin i kwiatów - ksiąg, które uwielbiam i jednocześnie wiem, że muszę je zamknąć, pozostawić. Spotkanie oczekiwań - wewnętrzne sygnały ostrzegawcze. Najłatwiej o oczywistość w tym wymiarze. Najbezpieczniej z pewnością. Doświadczenie i głos intuicji jak mantra podpowiadał: redukcja, redukcja, redukcja. Kolor dwa plus jeden. Przytrzymanie oka figurą... dwoma figurami. Kierunek do środka a następnie pęknięcie. Poręcz.

Dwóch mężczyzn w zatrzymaniu/zamyśle przed regałem. Rytm półek. Jedna książka. Owoc poznania. Na wyciągniecie ręki?

Смотреть фотогалерею

Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента