Skip banner

Навигационная цепочка Навигационная цепочка

Навигация Навигация

Kolejne granty na naszym Wydziale

Narodowe Centrum Nauki w ostatnich dniach ogłosiło wyniki trzech konkursów, skierowanych do naukowców na różnych etapach kariery. Na naszym Wydziale realizowane będą kolejne granty w ramach programów OPUS, SONATA i POLONEZ BIS.

W konkursie OPUS 24 laureatem został prof. Wojciech Kucharz, który otrzymał finansowanie w wysokości 439 639 zł na realizację projektu Postępy w rzeczywistej geometrii algebraicznej i analitycznej. Kolejne nagrodzone projekty badawcze to Wymiar i Boolowski wymiar częściowych porządków autorstwa dr. hab. Piotra Micka z finansowaniem w kwocie 1 526 659 zł oraz Interpretowalne metody zrównoważonej sztucznej inteligencji tłumaczące decyzje w sposób intuicyjny dr. hab. Bartosza Zielińskiego, na który przyznano 995 349 zł.

Dzięki konkursowi SONATA 18 swoje projekty realizować będą: dr Aleksandra Borówka (Konstrukcje rozmaitości hiperkählerowskich i kwaternionowych, kwota dofinansowania: 281 752 zł) oraz dr Felipe García-Ramos (Układy dynamiczne i złożoność opisowa, kwota dofinansowania: 374 979 zł).

Laureatem konkursu POLONEZ BIS, w którym finansowanie przeznaczone jest dla projektów badawczych realizowanych przez naukowców spoza granic Polski, został dr Borys Jerzy Kuca (projekt: Między teorią ergodyczną a kombinatoryczną teorią liczb, kwota dofinansowania: 1 158 135 zł). Projekt będzie realizowany na naszym wydziale przez najbliższe dwa lata a jego mentorem będzie dr hab. Dominik Kwietniak.

Dr Kuca pochodzi z Tarnowa. W czasie nauki w liceum osiągał sukcesy w różnych dziedzinach, m.in. był mistrzem Polski debat oksfordzkich. W roku 2014 ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie, uzyskując wynik 45 na 45 możliwych punktów na Maturze Międzynarodowej (IB). W latach 2014-18 studiował na Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych, gdzie otrzymał dyplom Bachelor of Science z wyróżnieniem. Praca licencjacka pana Kucy Structures in Additive Sequences napisana pod opieką Stefana Steinerbergera została opublikowana w Acta Arithmetica. Pan Borys Kuca obronił doktorat na University of Manchester w roku 2021. Jego promotorami byli Sean Prendiville, Tuomas Sahlsten i Donald Robertson. Jego rozprawa Combinatorial and dynamical properties of polynomial progressions stanowiła kompilację czterech artykułów a jej tematem były zagadnienia na styku kombinatoryki addytywnej i teorii ergodycznej.

W październiku 2021 r. pan Borys Kuca rozpoczął pracę na stanowisku postdoca na University of Jyväskylä w Finlandii pod opieką Tuomasa Orponena. W Jyväskyli wspólnie z Tuomasem Orponenem i Tuomasem Sahlstenem badali konfiguracje wielomianowe w podzbiorach płaszczyzny o prawie pełnym wymiarze Hausdorffa. Owocem ich pracy jest artykuł opublikowany w IMRN i omawiany przez Malabikę Pramanik podczas wykładu w czasie ostatniego kongresu ICM. Od czerwca 2022 Borys pracuje jako postdoc na University of Crete pod opieką Nikosa Frantzikinakisa. Wspólnie napisali jak dotąd trzy artykuły z ergodycznej teorii Ramseya, z których jeden został ostatnio przyjęty do publikacji w ETDS. Na początku 2023 pan Borys Kuca otrzymał Nagrodę PTM dla Młodych Matematyków za rok 2022 za cykl 6 prac poświęconych badaniu konfiguracji wielomianowych w kombinatoryce, teorii ergodycznej i geometrii fraktalnej.