Tanja Schindler laureatką Programu MSCA Postdoctoral Fellowships 2023

Dr Tanja Schindler z Centrum Zaawansowanych Badań Matematycznych WMI została laureatką Programu MSCA Postdoctoral Fellowships 2023, finansowanego ze środków Programu Ramowego UE Horyzont Europa.

Dr Schindler zatrudniona została na WMI w 2023 r. w ramach Projektu Flagowego Central European Mathematical Research Lab.
Od 1 lipca br. będzie realizowała na WMI we współpracy z prof. A. Kanigowskim projekt badawczy „Statistical and probabilistic properties for weakly chaotic systems”, na który otrzymała 139 953 euro.
Celem projektu jest badanie własności granicznych i własności mieszania dla układów słabo chaotycznych. Teoria układów silnie chaotycznych została w ostatnich dziesięcioleciach szeroko rozwinięta i obecnie istnieją metody, które można zastosować do badania ich własności statystycznych: m.in. podejście wykorzystujące analizę funkcjonalną (operatory transferu, anizotropowe przestrzenie Banacha) lub podejście geometryczne (rozkład foliacji stabilnych i niestabilnych). Jednak znacznie mniej wiadomo o układach, które nie wykazują tak silnego zachowania chaotycznego, a w szczególności mają zerową entropię. W projekcie dr Schindler planuje opracować ogólne metody badania wielu naturalnych klas systemów, które wykazują wolniejsze (lub słabsze) pojęcie losowości (lub chaosu), np. przepływy zawieszone. Planuje zbadać właściwości mieszania i statystyczne takich systemów w celu scharakteryzowania ich chaotycznego zachowania i porównania go z systemami silnie chaotycznymi. W szczególności planuje również zbadać przypadek miary nieskończonej, w którym teoria nie została jeszcze opracowana i gdzie ewentualnie należy opracować inne koncepcje mieszania.

V Polska Konferencja Sztucznej Inteligencji

Sukces polskich reprezentantek na EGMO