Młoda ukraińska matematyczka Julia Zdanowska zginęła w Charkowie

W Charkowie, w wyniku uderzenia pocisku rakietowego zginęła 21-letnia studentka ostatniego roku matematyki komputerowej Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki Julia Zdanowska.

Julia była członkiem zwycięskiej ukraińskiej ekipy na Europejskiej Olimpiadzie Matematycznej Dziewcząt (EGMO) w Zürichu w 2017 roku. W rodzinnym Charkowie uczyła matematyki i informatyki jako wolontariuszka, również przygotowując młodzież do udziału w olimpiadach informatycznej i matematycznej. Jak piszą jej koledzy: "Miała kręcone rude włosy, błękitne oczy, miły uśmiech i mieściła wszystkie matematyczne wzory pod żółtym kapeluszem."

Ostatnia wiadomość jaką od niej otrzymali w Telegramie brzmiała: „Dziękuję, ale zostanę w Charkowie aż do zwycięstwa”.

Uniwersytet Jagielloński czołowym europejskim centrum studiów dla uczestników olimpiad międzynarodowych z nauk matematycznych

Finały Ukraińskich Olimpiad Informatycznych

V Polska Konferencja Sztucznej Inteligencji