Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Jury konkursu o prestiżową Nagrodę Instytutu Matematycznego PAN uznało osiągnięcia naukowe dr. hab. Adama Kanigowskiego, prof. UJ za wybitne przyznając mu nagrodę za rok 2024. Profesor Kanigowski jest pierwszym w historii laureatem tej nagrody zatrudnionym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Nagroda jest przyznawana corocznie osobie, która nie przekroczyła 45 roku życia i posiada polskie obywatelstwo lub prawo stałego pobytu w Polsce.

Prof. Kanigowski jest młodym wybitnym matematykiem pracującym na naszym Uniwersytecie od 2022 r. Jest laureatem, między innymi, Międzynarodowej Nagrody Banacha za pracę doktorską w naukach matematycznych, przyznanej w 2016 i nagrody im. Kazimierza Kuratowskiego dla matematyków poniżej 30 roku życia, jaką uzyskał w roku 2017.

Obecnie pełni funkcję kierownika projektu flagowego Central European Mathematical Research Lab, realizowanego w ramach programu "Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza". Angażuje się również aktywnie w życie naukowe WMI, organizując m.in. międzynarodowe warsztaty Dynamics and Number Theory.

Tematyka badań Laureata dotyczy własności chaotycznych i statystycznych gładkich układów dynamicznych. Prof. Kanigowski bada własności mieszające i spektralne układów parabolicznych, tj. układów o zerowej entropii z wielomianowym przyrostem orbit oraz losowość w takich układach o dodatniej entropii, które nie są jednostajnie hiperboliczne. W szczególności Laureat wraz z współautorami dał w swoich badaniach pozytywną odpowiedź na problem Rokhlina dla wielu fundamentalnych klas mieszających układów parabolicznych. Ponadto w swoich pracach udowodnił istnienie układów gładkich o zerowej entropii spełniających centralne twierdzenie graniczne. Charakterystycznym dla badań prof. Kanigowskiego jest połączenie wielu dziedzin matematyki ze sobą: w swoich wynikach łączy układy dynamiczne z takimi dziedzinami jak geometria, prawdopodobieństwo i teoria liczb.

Serdecznie gratulujemy Laureatowi!

Nasi studenci rozbili bank nagród w LXVII edycji konkursu im. Józefa Marcinkiewicza

Nagroda im. Kazimierza Kuratowskiego dla Borysa Kucy

Uniwersytet Jagielloński czołowym europejskim centrum studiów dla uczestników olimpiad międzynarodowych z nauk matematycznych