Wielki sukces naszej ekipy w IMC

Wczoraj wieczorem zakończyła się trzydziesta edycja konkursu IMC (International Mathematics Competition for University Students). Po ograniczeniach pandemicznych poprzednich dwóch lat konkurs powrócił do organizacji zawodów wyłącznie w trybie stacjonarnym w bułgarskim Błagojewgradzie. W konkursie wzięło udział 393 zawodników; liczba ta jest rekordowa na przestrzeni lat, jeżeli nie liczyć konkursów odbywających się w trybie zdalnym.

Trzyosobowa ekipa UJ (w składzie: Kosma Kasprzak, Vadym Koval i Łukasz Orski) zajęła w zawodach drugie miejsce! W pokonanym polu pozostały m.in. mocne drużyny z Tel Avivu, Bonn, Lublany, Barcelony, Warszawy, Leuven, Teheranu, Zagrzebia, Pragi, Getyngi, Bremy, Madrytu, Singapuru, Coventry, Erywania, Utrechtu, Lozanny, Paryża, Pafos, Budapesztu itd.  Nasz wynik jest wyśmienity, porównywalny z rokiem ubiegłym i najlepszy od dekady.

Uczestnicy konkursu rozwiązywali 10 zadań w ciągu dwóch dni. W porównaniu z ubiegłym rokiem zadania były trudniejsze i reprezentowały szerszy zestaw zagadnień matematycznych. Indywidualnie pp. Kasprzak i Orski zdobyli nagrody grand first prize (lokata 9.--12. (Kasprzak) i 13.--14. (Orski)), a p. Koval otrzymał first prize (lokata 21.--25.). Dodatkowo Daniil Yurshevich otrzymał second prize (lokata 118.--123.), a Dmitriy Gorovoy third prize (lokata 181.--189.). Konkurs wygrał ze sporą przewagą Maksim Turevskii z Petersburga.

Inne polskie uniwersytety zajęły odpowiednio lokaty: 7. (UW), 66. (UMK) i 69. (UŚ). Studentami opiekowali się koledzy Jakub Byszewski i Leszek Pieniążek, a koszty udziału w konkursie zostały pokryte ze środków przekazanych Wydziałowi na te cele przez firmę Huawei. Więcej informacji o konkursie, w tym pełne wyniki oraz treści i rozwiązania zadań, można znaleźć na stronie IMC.

Gratulujemy serdecznie naszym studentom i ich opiekunom!

V Polska Konferencja Sztucznej Inteligencji

Sukces polskich reprezentantek na EGMO