Adam Kanigowski współautorem artykułu w „Annals of Mathematics”

Praca "Prime number theorem for analytic skew products" trzech autorów: Adama Kanigowskiego (WMiI Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz University of Maryland), Mariusza Lemańczyka (UMK w Toruniu) i Maksyma Radziwiłła (Caltech) została właśnie przyjęta do publikacji w Annals of Mathematics.

Pracę Prime number theorem for analytic skew products przyjęto do publikacji w Annals of Mathematics, czasopiśmie, które uważane jest powszechnie za najlepsze (lub obok Inventiones Mathematicae i Journal of the AMS jedno z trzech najlepszych) na świecie w dyscyplinie matematyka.

Adam Kanigowski ma 34 lata, od niedawna pracuje na stanowisku profesora na UJ i jest laureatem wielu nagród matematycznych m.in. Międzynarodowej Nagrody im. Stefana Banacha oraz Nagrody im. Kazimierza Kuratowskiego, Mariusz Lemańczyk był w zeszłym roku jako jedyny Polak wykładowcą na Międzynarodowym Kongresie Matematyków, Maksym Radziwiłł zaś to m.in. tegoroczny mówca Wykładu Łojasiewicza.

Głównym rezultatem ich wspólnej pracy jest dynamiczne twierdzenie o liczbach pierwszych dla wszystkich analitycznych i monoergodycznych produktów Anzaia na dwuwymiarowym torusie. Jest to pierwsza klasa gładkich i niealgebraicznych układów dynamicznych dla których to twierdzenie zachodzi. W artykule wprowadzone są nowe fundamentalne metody z pogranicza analitycznej teorii liczb i układów dynamicznych.

Gratulujemy!

PS. Adam Kanigowski jest kierownikiem projektu flagowego CENMATRE, działającego w ramach programu ID UJ. Obecnie razem z Dominikiem Kwietniakiem prowadzą na naszym wydziale Letnie spotkania badawcze z układów dynamicznych i teorii ergodycznej .