Student informatyki analitycznej laureatem I edycji konkursu Perły Nauki

Jędrzej Hodor, student 2. roku II stopnia informatyki analitycznej został jednym z 8 laureatów na Uniwersytecie Jagiellońskim pierwszej edycji programu Perły Nauki ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Na realizację swojego projektu otrzyma 231 000,00 zł.

Nagrodzony projekt nosi tytuł Wewnętrzna ergodyczność układów symbolicznych. Laureat tak opisuje zagadneinie, które zamierza badać:: "Zasada wariacyjna mówi, że entropia topologiczna danego topologicznego układu dynamicznego jest równa supremum entropii Kołmogorowa-Sinaja po wszystkich miarach niezmienniczych układu. Jeżeli taka miara niezmiennicza istnieje i jest jedyna to mówimy, że układ dynamiczny jest wewnętrznie ergodyczny. Wewnętrzna ergodyczność układów dynamicznych jest szeroko badanym tematem wśród matematyków. W naszym projekcie chcemy się skupić na układach symbolicznych (zwanych też układami przesunięciowymi lub shiftami). Mamy nadzieję rozwinąć i zastosować najnowsze metody w dziedzinie, aby zbadać wewnętrzną ergodyczność, dla między innymi, shiftów rozmieszczeniowych, shiftów o ograniczonej gęstości i shiftów zdominowanych".

Serdecznie gratulujemy!

Prof. Miczysław Mastyło laureatem Nagrody im. Mlaka i Opiala

Adam Kanigowski laureatem Nagrody European Mathematical Society

Wykład profesora László Lovásza