Grant ERC na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ

Z radością informujemy, że dr Rafał Kucharski został laureatem programu ERC Starting Grant i będzie realizować go na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czy sztuczna inteligencja to sposób na rozwiązanie problemów transportu w miastach? Na pewno tak, ale jakie wiążą się z tym ryzyka? Dr inż. Rafał Kucharski z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ sprawdzi, czy inteligentne maszyny mogą nas przechytrzyć: dojeżdżać do celu szybciej, sprawniej, lub taniej niż my - ludzie. Przy ograniczonej przestrzeni miast, wprowadzenie sztucznej inteligencji będzie oznaczać, że użytkownicy bez dostępu do technologii będą podróżować dłużej i w gorszych warunkach. Projekt COeXISTENCE najpierw sprawdzi, czy takie ryzyko faktycznie występuje, a następnie zaproponuje metody osiągania synergii i wspólnego korzystania z przestrzeni miast.

W tych interdyscyplinarnych badaniach modele miejskich systemów transportowych będą łączone z modelami głębokiego uczenia maszynowego. W wirtualnym środowisku symulacyjnym ludzie (symulowani modelami behawioralnymi) i maszyny (używające głębokich sieci neuronowych do podejmowania optymalnych decyzji) wspólnie będą konkurować o ograniczone zasoby. W czterech grach (w które wszyscy nieświadomie gramy każdego dnia z innymi kierowcami i pasażerami) maszyny będą chciały najpierw nauczyć się nas naśladować, następnie przechytrzyć (korzystając ze swych przewag nad ludźmi), aby w końcu zostać ujarzmionymi i uregulowanymi tak, by z nami synergicznie współdziałać, pomagając miastom osiągać cele neutralności klimatycznej.

Rafał Kucharski pracuje na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ od 2021 r. Zatrudniony został w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w UJ. Kieruje grantem NCN Opus, prowadzonym w Grupie Metod Uczenia Maszynowego, gdzie nadzoruje prace 4-osobowego zespołu badawczego, rozwijającego metody współdzielenia przejazdów w miastach. Przed powrotem do Polski pracował jako PostDoc (2019-2021) w grancie ERC w Delft, gdzie modelował i symulował działanie tzw. platform mobilnościowych (jak np. Uber). Przed wyjazdem pracował na Politechnice Krakowskiej, w zespole zajmującym się budową modeli transportowych wykorzystywanych m.in. w Krakowie i Warszawie. W trakcie doktoratu współpracował z Uniwersytetem La Sapienza w Rzymie, gdzie opracował algorytmy zarządzania ruchem miejskim w sytuacjach kryzysowych.

Grant: ERC Starting Grant 2022 nr. 101075838
Kierownik: Rafal Kucharski
Tytuł: Playing urban mobility games with intelligent machines. Framework to discover and mitigate human-machine conflicts. (COeXISTENCE)
Nazwa Podmiotu: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie