Dr hab. Adam Osękowski laureatem Nagrody im. Włodzimierza Mlaka i Zdzisława Opiala

W tym roku laureatem Nagrody im. Włodzimierza Mlaka i Zdzisława Opiala został dr. hab. Adam Osękowski (UW). Jego działalność naukowa dotyczy teorii prawdopodobieństwa (w tym teorii martyngałów) i analizy, szczególnie analizy fourierowskiej.

W serii siedmiu prac opublikowanych w latach 2015-2019 w prestiżowych czasopismach: Advances in Mathematics  (trzy), Annals of Probability (dwie), Journal de Mathématiques Pures et Appliquées oraz Journal of Functional Analysis uzyskał szereg ważnych i głębokich wyników dotyczących nierówności i optymalnych oszacowań norm podstawowych operatorów analizy harmonicznej, takich jak klasyczny operator Beurlinga-Ahlforsa, transformata Hilberta, transformata Riesza i inne mnożniki fourierowskie. Jest obecnie jednym z najlepszych na świecie znawców metody funkcji Burkholdera/Bellmana. Warto podkreślić, że prof. Osękowski posiada ogromny dorobek naukowy, a prace zgłoszone do Nagrody stanowią tylko jego skromną część. Ogółem jest on autorem ok. 190 artykułów naukowych i jednej monografii.

Jan Stochel

Zmarła Antonina Spisak-Gamble
Dr hab. Piotr Niemiec, prof. UJ laureatem Laudacji Studenckich 2022
Centrum Dioscuri na WMiI UJ