
Jesienią 2023 roku na naszym wydziale powstanie Centrum Dioscuri - Random Walks in Geometry and Topology kierowane przez absolwenta matematyki UJ Mikołaja Frączyka. Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri to program Towarzystwa Maxa Plancka (Max-Planck-Gesellschaft), którego celem jest utworzenie nowych grup badawczych w Europie Środkowej i Wschodniej. Ich zadanie to prowadzenie badań naukowych na najwyższym poziomie. Nowa grupa badawcza na UJ w ciągu pięciu lat otrzyma 1,5 miliona euro. Każde Centrum Dioscuri współpracuje z badaczem pracującym w Niemczech. Centrum Mikołaja Frączyka będzie wspierane przez Romana Sauera z Karlsruhe Institute of Technology (KIT).
Jak mówi Mikołaj Frączyk: Głównym zadaniem Centrum będzie stworzenie probabilistycznych i dynamicznych metod do rozwiązania kilku otwartych problemów dotyczących przestrzeni lokalnie symetrycznych, krat arytmetycznych, grup klas odwzorowań i grup odwzorowań przekładania odcinków. (…) Przestrzenie lokalnie symetryczne, które do tej pory były w centrum moich zainteresowań naukowych, są obiektami geometrycznymi o niezwykle bogatej strukturze, leżącymi na skrzyżowaniu współczesnej teorii liczb, teorii reprezentacji, a także dynamiki jednorodnej. Dzięki tak interesującej ofercie finansowania badań interdyscyplinarnych nasze centrum Dioscuri będzie mogło nawiązać współpracę z lokalnymi grupami badawczymi, które zajmują się tymi niezwykle prężnie rozwijanymi zagadnieniami, a które w Polsce nie są jeszcze zbyt rozpowszechnione.
Mikołaj Frączyk zajmuje obecnie stanowisko Dickson Instructor na Uniwersytecie Chicago, gdzie współpracuje z Shmuelem Weinbergerem. Studiował na UJ na kierunku matematyka (specjalność teoretyczna), a pracę magisterską napisał pod opieką Dominika Kwietniaka. W 2017 obronił doktorat na Uniwersytecie Paris-Sud u Emmanuela Breuillarda. Za swoją rozprawę otrzymał w kolejnym roku Prix de thèse du laboratoire de mathématiques Blaise Pascal. W latach 2017-2019 pracował w grancie ERC Miklósa Abérta w Instytucie Rényi’ego w Budapeszcie, a następnie kontynuował badania na stażu podoktorskim w Institute for Advanced Study w Princeton pod kierunkiem Akshaya Venkatesha. Jest m.in. autorem pracy „Strong limit multiplicity for arithmetic hyperbolic surfaces and 3-manifolds” opublikowanej w 2021 w Inventiones Mathematicae.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstaną 3 nowe Centra Dioscuri. Poza naszym wydziałem, jedno z nich, Centrum Dioscuri Dynamiki Strukturalnej Receptorów założy Przemysław Nogły na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, drugie zaś, Centrum Dioscuri do Modelowania Modyfikacji Potranslacyjnych zostanie utworzone przez Mateusza Sikorę w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ.