Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zmarła Zofia Denkowska

Zmarła Zofia Denkowska

Smutne wieści przyszły do nas z Francji. Po długoletniej chorobie zmarła nagle, 19 grudnia 2021 r., w Angers profesor matematyki Zofia Denkowska, przez przeszło dwie dekady związana z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Zofia Denkowska (z domu Kazienko) urodziła się w 1949 r. w Rzeszowie w rodzinie nauczycielskiej. Jako siedemnastoletnia absolwentka III LO w Rzeszowie i finalistka XVII OM podjęła w 1966 r. studia na kierunku matematyka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UJ. Ukończyła je w 1971 r. z wyróżnieniem pracą magisterską An example of a function which is locally constant in an open dense set, everywhere differentiable but not constant napisaną pod kierunkiem prof. Stanisława Łojasiewicza i opublikowaną w Annales Polonici Mathematici. On też był w 1975 r. promotorem jej doktoratu La continuité de la section d'un ensemble semi-analytique et compact, opublikowanego później także w Annales Polonici Mathematici.

Pracując w grupie prof. Łojasiewicza przyczyniła się do rozwinięcia geometrii subanalitycznej w jego ujęciu (tj. bez odwołań do głębokiego acz trudnego twierdzenia Hironaki o desyngularyzacji) w latach 1979-1984, co zaowocowało poczytnym skryptem Ensembles sous-analytiques à la polonaise przygotowanym wspólnie z Jackiem Stasicą w połowie lat '80 na zamówienie Bernarda Teissiera, ówczesnego redaktora „Astérisque", a wydanym w 2008 r. w wydawnictwie Hermanna w formie książkowej. Była też nieformalnym promotorem pomocniczym doktoratu wybitnego matematyka Krzysztofa Kurdyki w 1984 r. Osobiście wspominam ją jako błyskotliwego wykładowcę topologii i teorii katastrof na początku lat 80-tych XX wieku.

W latach 1988-1991 piastowała stanowisko visiting professor na Uniwersytecie XI Paris-Sud w Orsay i ostatecznie osiadła we Francji, otrzymując habilitację oraz stanowisko profesora w 1992 r. na Uniwersytecie Angers, gdzie pracowała aż do emerytury w 2017 r. Wypromowała jedną doktorantkę, Emilię Jankowską-Sahraoui w 1998 r. Była członkiem PTM oraz jego francuskiego odpowiednika SMF.

W 1968 r. wyszła za mąż za zmarłego dwa lata temu prof. Zdzisława Denkowskiego, wówczas asystenta w IM. Mieli dwóch synów, informatyka Bartłomieja oraz matematyka Macieja, obecnie naszego kolegę z Instytutu Matematyki. Doczekali się piątki wnuków. Od lat '70 do końca lat '90 była też czynnym tłumaczem przysięgłym języka francuskiego, włoskiego i angielskiego.

Najstarsi z nas (a i młodsi, którzy widzieli czarno-białe kopie) pamiętają ją też jako autorkę niezapomnianych kolorowych rysunków ilustrujących cytaty z wykładowców IM, które stworzyła w czasie studiów i działalności w KMSUJ.

W.S.

Msza Św. żałobna poprzedzona różańcem (o godz. 11:30) zostanie odprawiona w sobotę 15 stycznia 2022 r. o godzinie 12:00 w kaplicy na cmentarzu przy ul. Śniadeckich 19 w Nowym Sączu, po której nastąpi pochówek urny z prochami.

 

Polecamy również
Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Stypendium Ministra Nauki dla Dominika Bysiewicza

Stypendium Ministra Nauki dla Dominika Bysiewicza

Radosław Żak z główną nagrodą w konkursie "Krok w przyszłość"

Radosław Żak z główną nagrodą w konkursie "Krok w przyszłość"

Pracowity marzec na Wydziale Matematyki i Informatyki

Pracowity marzec na Wydziale Matematyki i Informatyki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron