Nagroda Miasta Krakowa dla dra Jarosława Dudy

Dr Jarosław Duda znalazł się w gronie znakomitych laureatów Nagrody Miasta Krakowa w dyscyplinie nauka i technika. Wraz z nim nagrodzeni zostali prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii oraz zespół w składzie: prof. Wojciech Branicki i dr hab. inż. Paweł Łabaj z MCB.

Nagroda Miasta Krakowa (o wielowiekowej tradycji - jej początki sięgają XVI wieku) przyznawana jest osobom, które w wyjątkowy sposób wpływają na wizerunek Krakowa jako miasta o szczególnym potencjale twórczym. Przyznawana jest w trzech kategoriach: kultura i sztuka, nauka i technika oraz sport.

Jak podaje Dziennik Polski, dr Jarosław Duda został nagrodzony jako "autor metody nazwanej kodowaniem ANS (z ang. Asymmetric Numeral Systems), która stała się podstawowym językiem światowej elektroniki, smartfonów, komputerów, a w przyszłości też robotów i cybernetyki, i zrewolucjonizowała cały świat".

Uroczystość wręczenia Nagród miała miejsce 7 grudnia w krakowskim Teatrze Variété.

Serdecznie gratulujemy!

Zmarła Antonina Spisak-Gamble
Dr hab. Piotr Niemiec, prof. UJ laureatem Laudacji Studenckich 2022
Dr hab. Adam Osękowski laureatem Nagrody im. Włodzimierza Mlaka i Zdzisława Opiala