Zwycięstwo naszych studentów w Międzynarodowych Zawodach Matematycznych

W dniach 28 lipca - 3 sierpnia odbyła się w Błagojewgradzie w Bułgarii 18 edycja Międzynarodowych Zawodów Matematycznych dla Studentów Uniwersytetów (18th International Mathematical Copetition for University Students). Zawody te są największym i prawdopodobnie najbardziej znaczącym konkursem matematycznym dla studentów wyższych uczelni. W latach 90. konkurs miał charakter głównie wschodnioeuropejski, w ostatnim czasie rośnie znacząco liczba uczestników spoza Europy. W tym roku wzięło w nim udział ponad 300 studentów reprezentujących 77 uczelni. W trakcie dwóch dni zawodów studenci rozwiązywali 10 zadań, po pięć każdego dnia.

W ostatnich latach drużyna UJ odnosiła bardzo znaczące sukcesy w tym konkursie (pierwsze miejsca indywidualnie i czołowe miejsca drużynowo). W tym roku wyniki są jeszcze lepsze. Zespół UJ składał się z czterech osób: Macieja Gawrona, Tomasza Kobosa, Jakuba Koniecznego i Przemysława Mazura. Przemysław Mazur zdobył pierwsze miejsce i nagrodę "Grand Grand First Prize", bardzo znacząco dystansując konkurencję (jako jedyny rozwiązał wszystkie zadania; pozostali zawodnicy rozwiązali co najwyżej osiem z dziesięciu zadań). Wyniki wszystkich naszych studentów:

• Przemysław Mazur - 1. miejsce i Grand Grand First Prize
  • Maciej Gawron - miejsce 13-14, First Prize
  • Jakub Konieczny - miejsca 18-20, First Prize
  • Tomasz Kobos - miejsca 26-27, First Prize

Konkurs IMC posiada obok klasyfikacji indywidualnej także klasyfikację drużynową. Wynik w klasyfikacji drużynowej otrzymuje się dodając wyniki 3 najlepszych studentów z danej drużyny oraz średni wynik wszystkich spośród nich. Także w tej klasyfikacji UJ zdobył pierwszą pozycję z wynikiem 292,75 wyprzedzając Uniwersytet Tarasa Szewczenki w Kijowie (276,25), Uniwersytet Loránda Eötvösza w Budapeszcie (267,2), Drużynę Narodową Izraela (258) oraz Uniwersytet Petersburski (254,86).

Szczegółowe wyniki można znaleźć na stronie http://www.imc-math.org/.

Wykryj język » Polish

Data opublikowania: 07.08.2011