Justyna Jaworska stypendystką pionierskiego programu "Nowe technologie dla dziewczyn"

Justyna Jaworska, studentka I roku kierunku informatyka analityczna studiów I stopnia na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ, została laureatką konkursu „Nowe technologie dla dziewczyn”, pionierskiego programu stypendialnego dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą informatyczną. Firma Intel Technology Poland wspólnie z Fundacją Edukacyjną Perspektywy już po raz szósty zaoferowała maturzystkom i studentkom kierunków technicznych unikatowy program wspomagania ich rozwoju. Jest on odpowiedzią na małą liczbę kobiet w branży nowych technologii. Uroczystość wręczenia stypendiów w 6. edycji programu "Nowe technologie dla dziewczyn" odbyła się online 7 października br.


Justyna Jaworska osiągała sukcesy na olimpiadzie matematycznej, informatycznej i fizycznej. Zdobyła m.in. brązowy medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej (jako pierwsza Polka od 22 lat), dwa złote medale na Europejskiej Olimpiadzie Matematycznej Dziewcząt i pierwsze miejsce w Jagiellońskim Turnieju Matematycznym. Dzięki swoim osiągnięciom została nagrodzona prestiżowym  Stypendium UJ i rozpoczęła studia na naszym Wydziale. Wraz z innymi zdolnymi nastolatkami (m.in. tenisistką Igą Świątek, piłkarzem Michałem Karbownikiem, czy piosenkarką Viką Gabor) jest bohaterką książki Justyny Sucheckiej "Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat".

Serdecznie gratulujemy!

 

Warto wspomnieć, że Justyna Jaworska nie jest jedyną wybitnie utalentowaną studentką na naszym Wydziale. W tym roku studia u nas rozpoczęła także m.in. złota medalistka Europejskiej Olimpiady Matematycznej Dziewcząt (EGMO) Katarzyna Kępińska, w zeszłym roku medalistka Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej Aliaksandra Novik z Białorusi, stypendystka Funduszu Stypendialnego im. Franciszka Mertensa, zaś dwa lata temu srebrne medalistki EGMO: Aleksandra Cynk i Weronika Lorenczyk, laureatki Dziekańskiego Funduszu Stypendialnego dla Olimpijczyków. Natomiast w programie indywidualnej opieki dla uczniów szkół średnich znalazły się w tym roku trzy zdolne licealistki.

 

 

Data opublikowania: 11.10.2020
Osoba publikująca: Agnieszka Dudek