Zmarł prof. Andrzej Zajtz

Pogrążeni w żalu z ogromnym smutkiem informujemy, że w poniedziałek 14 września zmarł Andrzej Zajtz, matematyk, wieloletni profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego. 
Profesor Zajtz był wybitnym specjalistą w dziedzinie geometrii różniczkowej, w szczególności w teorii obiektów geometrycznych, wiązek i operatorów naturalnych. Uczeń prof. Stanisława Gołąba, od początku swojej kariery naukowej był ściśle związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie ukończył studia, doktoryzował się i habilitował. Wieloletni kierownik Zakładu Geometrii w Instytucie Matematyki UJ, przyczynił się do stworzenia jednego z najsilniejszych ośrodków geometrycznych w Polsce. Wykładał i prowadził działalność organizacyjną na uczelniach w Nigerii, Wenezueli, Algierii i Zimbabwe. Pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Matematyki UJ i prezesa Krakowskiego Oddziału PTM. Wypromował dwunastu doktorów. Po przejściu do Wyższej Szkoły Pedagogicznej kierował Zakładem Geometrii i Równań Różniczkowych w Instytucie Matematyki WSP.
Odszedł wybitny specjalista, przez wychowanków i współpracowników wspominany jako człowiek niezwykle ciepły, uczynny, choć wymagający.

Pogrzeb śp. Profesora Andrzeja Zajtza odbędzie się w poniedziałek 21 września o godz. 12.20 na Cmentarzu Batowickim. Msza św. będzie odprawiona w Nowej Kaplicy (wejście od ul. Powstańców).

Załączamy tekst Zdzisława Pogody, który powstał w roku 2004 z okazji siedemdziesiątej rocznicy urodzin Profesora.

 

 

Data opublikowania: 17.09.2020
Osoba publikująca: Agnieszka Dudek