Sukces reprezentacji Polski na ITYM 2019

Ósmego lipca zakończyła się w Barcelonie 11 edycja International Tournament for Young Mathematicians (ITYM). Przygotowana przez naszych pracowników drużyna w składzie: Krzysztof Boryczka (z V LO w Bielsku Białej), Kamil Ciebiera, Piotr Kaliciak (obaj z LO im. Jana Pawła II w Rzeszowie), Gabriel Kiciński (z III LO w Gdyni), Piotr Ryłko i Radosław Żak (obaj z V LO w Krakowie) zajęła trzecie miejsce spośród piętnastu zespołów z całego świata, wyprzedzając wiele bardzo silnych ekip i zdobywając przy tym specjalne wyróżnienie jury oraz nagrodę za najlepiej rozwiązaną problemową część zawodów (quiz). Jest to tym większe osiągnięcie, że był to debiut polskiej reprezentacji w historii tego konkursu.

Drużyna została wyłoniona z tegorocznych laureatów Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego i uczniów objętych wydziałowym tutoringiem. Od początku kwietnia (pod kierunkiem pracowników naukowych naszego wydziału Sławomira Dinewa, Michała Farnika i Grzegorza Kapustki, oraz doktoranta matematyki na UP Eryka Lipki) pracowali oni nad dziesięcioma problemami otwartymi - ITYM co roku proponuje problemy badawcze, w których znane są jedynie częściowe rezultaty. Drużyny są oceniane na podstawie prezentacji oryginalnych wyników, co sprawia, że uczestnicy regularnie publikują pierwsze artykuły naukowe już na początku studiów. Przed tą szansą stają teraz uczniowie objęci naszą opieką. Całość przygotowań do ITYM 2019 koordynował Andrzej Czarnecki. Bezpośrednią opiekę nad drużyną sprawowali przedstawiciele naszego wydziału, doktorantka Natalia Kupiec i student Nikolay Sheshko, pomysłodawca wystawienia drużyny Polski pod auspicjami naszego wydziału. Zanim został stypendystą Mertensa na WMiI, Nikolay reprezentował w poprzednich edycjach ITYM Białoruś. Medalistom oraz wszystkim zaangażowanym w ten projekt gratulujemy!

Zadania, a także rozwiązania naszej drużyny można znaleźć na stronie turnieju.

Udział polskiej reprezentacji wspierało Miasto Kraków - dziękujemy! WMiI planuje regularne wystawianie reprezentacji Polski także w następnych edycjach tego turnieju. Wydaje się, że polityka przyciągania najlepszych kandydatów z Polski i zagranicy na nasze studia przynosi owoce, ożywiając też środowisko młodych matematyków związanych z wydziałem.

Data opublikowania: 10.07.2019
Osoba publikująca: Agnieszka Dudek