czerwiec 2023

Warsztaty dla nauczycieli

Data: 15.06.2023
Czas rozpoczęcia: 12:00
Miejsce: Budynek Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, ul. Łojasiewicza 6, sala 1016.
Organizator: Instytut Matematyki UJ
Kontakt: Tomasz Kobos
Witryna internetowa wydarzenia: https://im.uj.edu.pl/du/warsztaty
Warsztaty dla nauczycieli

Serdecznie zapraszamy na kolejne w tym roku spotkanie z cyklu warsztatów dla nauczycieli. Obowiązuje rejestracja, link do której znajduje się na stronie wydarzenia. Warsztaty będą mieć formę stacjonarną i odbędą się w budynku naszego wydziału.

Link do formularza rejestracyjnego

Program spotkania

12:00 - Rozpoczęcie warsztatów

12:15-13:45 - Wykład: O statystyce;

Prowadzący: dr Piotr Kościelniak.  Opis: Referat będzie dotyczył podstaw statystyki matematycznej, z uwypukleniem problemów na jakie można natrafić w jej stosowaniu i interpretacji.

13:45-14:30 - Przerwa kawowa/obiadowa

14:30-16:00 - Wykład: Filtr pierwiastków z jedynki, czyli jak używać liczb zespolonych bez mówienia o liczbach zespolonych;

Prowadzący: dr Marcin Kulczycki; Opis: Przedstawiona zostanie metoda algebraiczna pomagająca rozwiązywać zadania kombinatoryczne typu "ile jest n-cyfrowych liczb o cyfrach ze zbioru {2,3,7,9} podzielnych przez 3", "Ile jest podzbiorów {1,2,..., 2000} o sumie elementów podzielnych przez 5" i podobne. Metoda opiera się na własnościach pierwiastków pierwotnych z jedności, ale skomplikowaną aparaturę można sprytnie ukryć pod postacią kilku łatwych do zapamiętania zasad.

16:00 - zakończenie warsztatów