Seminarium Wydziałowe

Prowadzący: Kamil Rusek, Piotr Zgliczyński
Zwyczajowy czas i miejsce: czwartek (raz w miesiącu), 12:15-13:15, sala 1016
Termin: 03.03.2011
Referent: Tadeusz Januszkiewicz (Uniwersytet Wrocławski, IM PAN)
Tytuł referatu: Hipoteza o asferyczności dla grup Artina i geometria zespolona
Streszczenie:

Z macierzą symetryczną mst, taką że mss=1, mst=2,3,…,∞, możemy stowarzyszyć grupę Coxetera zadaną przez prezentację (st)mst=1 oraz grupę Artina zadaną przez prezentację st…=ts…; gdzie i po lewej, i po prawej stronie równości występuje mst symboli. Jeśli mst=∞, przyjmujemy, że nie ma relacji między generatorami s,t.
Wśród grup Coxetera znajdziemy grupę permutacji Sn. Wśród grup Artina znajdziemy grupę warkoczy Bn. Grupy te są ważne w geometrycznej teorii grup dzięki swojej przejrzystej strukturze, bogactwu przykładów, których dostarczają, i związkach z innymi działami matematyki od mechaniki statystycznej po geometrię algebraiczną, teorię Liego, teorię osobliwości.
Klasyczna hipoteza mówi, że pewne przestrzenie kanonicznie związane z grupami Artina są asferyczne. Pokażę, jak użycie zespolonej geometrii pozwala udowodnić nowy szczególny przypadek tej hipotezy, a być może jej całość.