Wielkie sukcesy uczestników naszego programu tutoringu

W Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej złote medale uzyskali Juliusz Banecki (32 pkt) i Łukasz Orski (33 pkt), medale srebrne Kosma Kasprzak (26 pkt), Piotr Kubaty (29 pkt) i Radosław Żak (30 pkt), a medal brązowy Aleksandra Kowalska (21 pkt). Łącznie reprezentacja Polski zajęła 6.-7. miejsce na 105 uczestniczących krajów, na równi z Włochami, wyprzedzona jedynie przez Chiny, Rosję, Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Tajlandię. Pierwszy raz od 1981 roku (ale wtedy konkurencja była znacznie mniejsza) Polska znalazła się w IMO tak wysoko, a po raz trzeci z rzędu w pierwszej dziesiątce.

Zawody odbyły się 21 i 22 września. Z uwagi na trwającą pandemię, w tym roku uczniowie rozwiązywali zadania w krajach swojego pobytu pod nadzorem kamer i obserwatora z zagranicy. Pięciu uczniów z Polski (Juliusz Banecki, Kosma Kasprzak, Piotr Kubaty, Łukasz Orski i Radosław Żak) oraz 1 uczeń ze Słowenii (Jan Genc) brali udział w zawodach na naszym Wydziale. Szósta polska reprezentantka (Aleksandra Kowalska) pisała zawody w Anglii. Przewodniczącymi delegacji polskiej byli Wojciech Nadara i Łukasz Bożyk. Olimpijczykami w czasie pobytu w Krakowie opiekowali się: Aliaksandra Novik oraz Vladyslav Zveryk. Organizatorem zawodów był Andrzej Grzesik, a rolę zagranicznego komisarza pełnił Maik Gröger.

Spośród sześciu polskich reprezentantów, w ostatnich latach w programie tutoringu prowadzonym przez nasz Wydział uczestniczyli: Juliusz Banecki, Aleksandra Kowalska, Piotr Kubaty i Radosław Żak. Ich opiekunami byli Sławomir Dinew, Grzegorz Kapustka i Tomasz Kowalczyk. W tym roku akademickim wezmą w nim udział: Juliusz Banecki, Kosma Kasprzak, Łukasz Orski i Radosław Żak. Podobnie było w ubiegłych latach. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nasz innowacyjny program tutoringu rozpoczęty w 2017 r., a także towarzyszące mu przedsięwzięcia, takie np. jak Jagiellońskie Warsztaty Olimpijskie czy Jagielloński Turniej Matematyczny mają znaczenie dalece wykraczające poza ramy naszej uczelni, stając się miejscem twórczej współpracy pracowników, doktorantów i studentów z IM UJ z najbardziej uzdolnioną matematycznie młodzieżą w kraju.

Dowodzą tego też wyniki Konkursu Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego, gdzie złote medale uzyskali Bartosz Chomiński i Radosław Żak (opiekun pracy: Dominik Burek), medal srebrny Stanisław Majchrzak (opiekun pracy: Dominik Burek), a medale brązowe Daniel Goc (opiekun pracy: Tomasz Kobos), Piotr Juszczyk, Gabriel Kiciński (opiekun pracy: Andrzej Czarnecki) i Filip Konieczny. W naszym programie tutoringu opiekę nad Radosławem Żakiem i Danielem Gocem sprawował Grzegorz Kapustka, opiekunem Filipa Koniecznego był Tomasz Kobos, a z Gabrielem Kicińskim współpracował Andrzej Czarnecki.

Gratulujemy bardzo mocno zarówno uczniom, jak i ich opiekunom, oraz życzymy dalszych wspaniałych sukcesów.

Data opublikowania: 28.09.2020
Osoba publikująca: Agnieszka Dudek