Zmarł pan Tomasz Dulęba (22.04.1941 - 12.01.2024)

W piątek 12 stycznia 2024 roku zmarł Pan Tomasz Dulęba emerytowany starszy bibliotekarz w bibliotece Instytutu Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dla którego praca w bibliotece nie była obowiązkiem lecz powołaniem.

Tomasz Dulęba był absolwentem Państwowego Liceum Bibliotekarskiego w Krakowie, oraz Państwowego Zaocznego Studium Oświaty i Kultury Dorosłych Sekcja Czytelnictwa. W bibliotece Instytutu Informatyki pracował od pierwszych lat powstania Instytutu, aż do przejścia na emeryturę w roku 2007. Wcześniej pracował w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w Bibliotece Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. W 1979 roku otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury, zaś w 1987 Srebrny Krzyż Zasługi. Działał w Towarzystwie Miłośników Książki, Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich i Towarzystwie Wolna Wszechnica Polska.

Był bibliotekarzem z powołania, człowiekiem kochającym książki i wiedzącym o nich praktycznie wszystko. Nie istniały dla Niego żadne bariery. Książkę dla pracownika potrafił sprowadzić nawet zza oceanu. O pomoc do Pana Tomka zgłaszali się nie tylko pracownicy i studenci informatyki. Przez biblioteczny kantorek przewinęli się studenci filologii, filozofii, socjologii, a także petenci z innych uczelni. Tomasz Dulęba publikował artykuły pod pseudonimem br. Piotr. Był osobą głębokiej wiary. Cieszyła go możliwość pomocy innym. W stanie wojennym z radością obdarzał znajomych darami, które otrzymywał z krakowskiej kurii.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu na Salwatorze w piątek 19 stycznia o godzinie 12:00.

V Polska Konferencja Sztucznej Inteligencji

Sukces polskich reprezentantek na EGMO