Zmarła Pani Janina Poznańska

Ze smutkiem informujemy, że w dniu 4 grudnia 2023, w wieku 87 lat, zmarła Pani Janina Poznańska, długoletni pracownik sekretariatu ogólnego w Instytucie Matematyki UJ. Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Rakowickim w poniedziałek, 11 grudnia o godzinie 12:20.

Pani Janina Poznańska (z domu Franczuk) urodziła się 23 czerwca 1936 roku we Lwowie. Do Krakowa przybyła w 1945 roku, po II wojnie światowej
i tu skończyła zarówno szkołę  podstawową, jak i Liceum Sztuk Plastycznych, zdobywając stopień technika  plastyka. Od 1 października 1967 roku była zatrudniona w sekretariacie ogólnym Instytutu Matematyki UJ, który mieścił się wówczas przy ul.  Reymonta 4 i z tym miejscem związała się już do końca swojej pracy zawodowej, a więc do końca września 1996 roku. Znana była ze swojej niezwykłej kompetencji i utrzymywania niezwykłego porządku w  dokumentach Instytutu.  Jest pamiętana jako osoba o niezwykłej elegancji.  Cieszyła się zaufaniem i uznaniem przełożonych, była ceniona przez współpracowników. Wybierano ją do Rady Instytutu  Matematyki jako przedstawiciela pracowników administracji. Wizytówki na drzwiach gabinetów w Instytucie były wykonywane  odręcznie właśnie przez  nią - tak wykorzystywano jej umiejętności  plastyczne.  Świetnie pisała na maszynie, przepisywała m.in. prace  matematyczne  wysyłane przez pracowników Instytutu do publikacji  (warto podkreślić, że  każdemu pracownikowi jego pierwszą pracę przepisywała za   darmo).  Przygotowała do druku maszynopis książki prof.  Andrzeja Pelczara  "Wstęp  do teorii równań różniczkowych", przepisała z rękopisu   wspomnienia prof. Franciszka Leji "Dawniej było inaczej".   W latach  1974-1983 była sekretarzem Komitetu Okręgowego Olimpiady Matematycznej w  Krakowie. Była wielką patriotką i osobą niezwykle związaną uczuciowo z Instytutem Matematyki UJ. Została  odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a  wcześniej  Brązowym Krzyżem Zasługi. Gdy w 1979 roku przyznawano Medale 30-lecia  Olimpiady Matematycznej, przyznano taki Medal i jej, a 20 lat później  otrzymała  Medal 50-lecia Olimpiady Matematycznej.
V Polska Konferencja Sztucznej Inteligencji

Sukces polskich reprezentantek na EGMO