Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dr Adam Polak laureatem nagrody im. Witolda Lipskiego

Dr Adam Polak laureatem nagrody im. Witolda Lipskiego

Dr Adam Polak został laureatem nagrody im. Witolda Lipskiego, która przyznawana jest od 2005 roku młodym polskim naukowcom (poniżej 30 roku życia) za dorobek w zakresie informatyki i jej zastosowań.

 

Adam Polak obronił doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim pod opieką prof. Pawła Idziaka. W trakcie studiów doktoranckich odbył staż naukowy na MIT u prof. Virginii Vassilevskiej Williams. Staż podoktorski realizował na École Polytechnique Fédérale de Lausanne. Obecnie odbywa staż podoktorski w Instytucie Informatyki Maxa Plancka w Saarbrücken w Niemczech w grupie profesora Danupona Nanongkai. Jego zainteresowania badawcze dotyczą przede wszystkim podstawowych pytań z dziedziny algorytmów i złożoności obliczeniowej, w szczególności tzw. złożoności drobnoziarnistej (fine-grained complexity). W 2021 r. w konkursie o nagrodę im. Witold Lipskiego otrzymał wyróżnienie. 
Obok dr. Adama Polaka laureatami XIX edycji Nagrody zostali także Michał Nowicki z Politechniki Poznańskiej oraz Błażej Osiński z Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 2023 o nagrodę ubiegało się 24 badaczek i badaczy z 13 instytucji, 18 osób - w kategorii zastosowań, a 6 - w kategorii teoretycznych aspektów informatyki. Zgłoszenia były oceniane przez jury (Radę Nagrody), w skład której wchodzi 12 uczonych z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Zwycięzcy otrzymają po 50 tysięcy złotych.


Witold Lipski (1949-1985) był wybitnym polskim informatykiem. W swojej krótkiej karierze naukowej napisał szereg istotnych prac w teorii baz danych i analizy algorytmów. Opublikował także dwie książki „Kombinatoryka dla programistów” oraz (wspólnie z Wiktorem Markiem) „Analiza kombinatoryczna”. Współpracował m.in. z wybitnymi informatykami Christosem Papadimitriou i Frankiem Preparatą, co w czasach komunizmu było wyjątkowe. Był również promotorem Tomasza Imielińskiego (Rutgers University, USA) i Zbigniewa Michalewicza (Adelaide University, Australia). 

Nagroda im. Witolda Lipskiego powstała z inicjatywy trzech Polskich informatyków mieszkających za granicą: Krzysztofa Apta, Wiktora Marka (który był promotorem Lipskiego na Uniwersytecie Warszawskim), i Mirosława Truszczyńskiego, celem upamiętnienia Jego pamięci. Została ustanowiona w dwudziestą rocznicę przedwczesnej śmierci Lipskiego, w 2005 r., przez Fundację Rozwoju Informatyki, przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem dla Maszyn Liczących. Jak czytamy na poprzedniej stronie stronie nagrody, w 2021 r. inicjatorzy nagrody wraz z Tomaszem i Celiną Imielińskimi, podjęli działania w celu poszerzenia i znacznego zwiększenia wysokości nagrody. Doprowadziły one do pozyskania nowego sponsora dla rozszerzonej Nagrody. W związku z tymi zmianami, od 2022 r. Fundacja Rozwoju Informatyki przekazała prowadzenie Nagrody Fundacji Kościuszkowskiej.

 

Serdecznie gratulujemy!

 

Polecamy również
Zmarła pani dr Zdzisława Dybiec

Zmarła pani dr Zdzisława Dybiec

Tomasz Kania i Przemysław Spurek laureatami konkursu SONATA BIS

Tomasz Kania i Przemysław Spurek laureatami konkursu SONATA BIS

Zmarł Paweł Tomasiewicz

Zmarł Paweł Tomasiewicz

Robert Szczelina laureatem Programu im. Bekkera

Robert Szczelina laureatem Programu im. Bekkera

Widok zawartości stron Widok zawartości stron