Grant PRELUDIUM BIS realizowany na naszym wydziale

W konkursie Narodowego Centrum Nauki PRELUDIUM BIS 4 laureatem został dr hab. Dominik Kwietniak, który otrzymał finansowanie na realizację projektu "Wewnętrzna ergodyczność i jednoznaczność stanów równowagi w układach dynamicznych".

Projekt dr. hab. Dominika Kwietniaka zatytułowany Wewnętrzna ergodyczność i jednoznaczność stanów równowagi w układach dynamicznych został zakwalifikowany do finansowania w ramach konkursu PRELUDIUM BIS 4. Na jego realizację została przyznana kwota w wysokości 602 680,00 zł. Tematem przewodnim projektu są badania warunków koniecznych i dostatecznych na istnienie i jednoznaczność miar o maksymalnej entropii oraz podobnie zdefiniowanych stanów równowagi. Uzyskawszy istnienie i jedyność, naukowcy będą badać własności tak wyszczególnionych miar. Poznanie własności tych szczególnych miar niezmienniczych pomaga w zrozumieniu dynamiki zjawiska, które opisują.

Zaznaczyć należy, iż konkurs Preludium Bis NCN dzięki bardzo atrakcyjnym warunkom (w tym finansowym) stwarza pracownikom naukowym doskonałą szansę do zrekrutowania bardzo dobrych kandydatów do Szkoły Doktorskiej. Oprócz wysokiego stypendium doktoranckiego przez cały okres kształcenia, konkurs zapewnia finansowanie projektów badawczych realizowanych przez doktorantów w ramach przygotowywanych przez nich rozpraw doktorskich.
Ponadto wspiera międzynarodową mobilność doktorantów, którzy są zobowiązani do realizacji trwającego od 3 do 6 miesięcy zagranicznego stażu badawczego, finansowanego z NAWA.

Pracowity marzec na Wydziale Matematyki i Informatyki

Marcin Sroka członkiem Akademii Młodych Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Stypedium Michała Jakuba Łyska dla Natalii Maślany

Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa za rok 2023