Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagrody w polskiej edycji EUCYS rozdane

Nagrody w polskiej edycji EUCYS rozdane

Pierwszą nagrodę o wartości 6.000 złotych otrzymał (drugi rok z rzędu) Bartłomiej Bychawski, student naszego wydziału, zaś drugą nagrodę w wysokości 4.000 złotych przyznano Kacprowi Błachutowi, uczniowi III klasy I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, który objęty jest naszym programem tutoringu.

Program Odkrycia to polska edycja Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS (European Union Contest for Young Scientists), największego i najważniejszego konkursu uczniowskich prac badawczych w Europie, organizowanego przez Komisję Europejską od 1989 roku. Biorą w nim udział adepci nauki i konstruktorzy z Unii Europejskiej oraz krajów afiliowanych.

Praca Bartłomieja Bychawskiego, zatytułowana Trzecia liczba pitagorejska ciał liczbowych stopnia 2 dotyczyła następującego problemu: szukamy najmniejszej liczby naturalnej n, takiej, że dowolna suma sześcianów w ustalonym ciele da się przedstawić jako suma co najwyżej n sześcianów. Jest to tzw. trzecia liczba pitagorejska ciała. Bartłomiej w swojej pracy rozpatruje ten problem w przypadku ciał liczbowych. W prosty sposób ogranicza szukaną liczbę n do co najwyżej 3 i wysuwa hipotezę, że trzecia liczba pitagorejska ciał liczbowych jest równa dokładnie 3. Problem udaje się przeformułować na język krzywych eliptycznych. Udowodnienie, że trzecia liczba pitagorejska jest równa 3 okazuje się być równoważne z istnieniem krzywej eliptycznej o pewnych własnościach. Z wykorzystaniem baz danych i kalkulatorów udaje się znaleźć takie krzywe eliptyczne dla około 30 ciał liczbowych stopnia dwa."

Natomiast Kacper Błachut w pracy pt. O pewnym problemie przeliczania unikalnych przekształceń na zbiorach skończonych nawiązał do lematu Burnside'a, który pozwala nam zliczać, ile jest unikalnych kolorowań zbioru przy działaniu na nim grupy. Kacper w swojej pracy poszedł jednak o krok dalej i zliczał, ile jest unikalnych kolorowań przy dodatkowym warunku, że mamy grupę działającą na zbiorze kolorów. Głównym wynikiem w pracy Kacpra jest wyprowadzenie wzoru na liczbę takich kolorowań, oraz zastosowanie go do sytuacji, gdy na dyskretną kostkę n^3, którą kolorujemy dwoma kolorami, działa grupa izometrii sześcianu a na zbiorze kolorów działa grupa dwuelementowa. Ciąg zależny od n - powstały z powyższej liczby kolorowań został opublikowany pod numerem A350891 w internetowej Encyklopedii Ciągów Liczb Całkowitych - Online Encyclopedia of Integer Sequences.

Obaj nagrodzeni pracują pod opieką pana dr. Tomasza Kowalczyka. Bartłomiej Bychawski jest stypendystą Dziekańskiego Funduszu dla Olimpijczyków, zaś Kacper Błachut objęty jest naszym programem tutoringu, zaś swoją pracę pisał pod wspólną opieką pana dr. T. Kowalczyka i swojej nauczycielki, Joanny Trybuły.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i ich opiekunom!

Polecamy również
Miasta zarządzane przez AI - fikcja czy rzeczywistość?

Miasta zarządzane przez AI - fikcja czy rzeczywistość?

Tomasz Kobos zwycięzcą Biegu 7 Dolin 100 km

Tomasz Kobos zwycięzcą Biegu 7 Dolin 100 km

Centrum Dioscuri na naszym Wydziale

Centrum Dioscuri na naszym Wydziale

Wielki sukces naszej ekipy w IMC

Wielki sukces naszej ekipy w IMC

Widok zawartości stron Widok zawartości stron