Nagroda Premiera za rozprawę doktorską dla Anny Szczepanek

Nagrodę Prezesa Rady Ministrów w kategorii wyróżniająca się rozprawa doktorska za rok 2020 otrzymała dr Anna Szczepanek z Instytutu Matematyki, autorka rozprawy „Quantum Dynamical Entropy of Unitary Operators in Finite-dimensional State Spaces" napisanej pod kierunkiem dra hab. Wojciecha Słomczyńskiego „za duży wkład w teorię układów dynamicznych i informatykę kwantową: zbadanie chaotyczności układu kwantowego poprzez klasyczną entropię dynamiczną przy zastosowaniu zaawansowanych narzędzi matematycznych, zaś w informatyce kwantowej za zbadanie jakie własności zachowują się przy mnożeniu tensorowym".

Przypomnijmy, że za rozprawę tę dr Szczepanek otrzymała już wcześniej dwie inne nagrody: Nagrodę Srebrną (Silver Award) Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku za najlepszą pracę doktorską z dziedziny informatyki kwantowej obronioną w Polsce w roku 2020 oraz pierwszą nagrodę w konkursie Politechniki Łódzkiej im. Profesor Urszuli Ledzewicz za pracę doktorską z dziedziny zastosowań matematyki.

W ostatnim ćwierćwieczu nagrody premiera za rozprawę doktorską matematycy z UJ otrzymywali trzykrotnie: Sławomir Rams (2000), Sławomir Dinew (2010) i Łukasz Kosiński (2011).
Pracowity marzec na Wydziale Matematyki i Informatyki

Marcin Sroka członkiem Akademii Młodych Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Stypedium Michała Jakuba Łyska dla Natalii Maślany

Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa za rok 2023