Współpraca z pracodawcami i otoczeniem
Wydział Matematyki i Informatyki intensywnie współpracuje z otoczeniem biznesowym, głównie z firmami z branż takich jak IT czy finanse i bankowość. Poniżej niektóre przykłady współpracy:
Alior Bank – studenci kierunku matematyka odbywali w Alior Banku staże w ramach tzw. kierunków zamawianych (2013 i 2014). Alior Bank prowadził również w Instytucie Matematyki warsztaty "Matematyk w banku". Kilkukrotnie organizowane były również spotkania studentów z przedstawicielami banku jako potencjalnymi pracodawcami dla przyszłych absolwentów matematyki.
Urząd Statystyczny w Krakowie – w US Kraków studenci matematyki mieli okazję odbywać staże w latach 2013 i 2014. Kilkukrotnie zorganizowano spotkanie studentów z przedstawicielami US jako potencjalnym pracodawcą.
Studenci matematyki mieli również możliwość odbywania staży w firmach Sedlak & Sedlak (2013, 2014), Natek Poland (2013), Bank Zachodni WBK (2013). Odbywały się również spotkania studentów matematyki z firmą Comarch.
Pracownicy Wydziału Matematyki i Informatyki prowadzą również tzw. fakultet matematyczny – są to zajęcia dla uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Opiekują się również kółkami matematycznymi (więcej informacji na stronie http://www.im.uj.edu.pl/du/kolka-matematyczne). Jest to wspólna inicjatywa Instytutu Matematyki oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Obejmuje opiekę nad dziećmi klas 4-6 szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
Projekt Małopolska Chmura Edukacyjna
Jest to projekt unijny, którego liderem jest urząd marszałkowski województwa małopolskiego. W roku 2014 był to tylko pilotaż, właściwy projekt ma być realizowany w latach 2015-2020. Projekt jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego i w jego ramach odbyły się:
- warsztaty letnie: w dniach 30.06-4-07.2014 na Wydział Matematyki i Informatyki przyjechało około 120 uczniów z 21 małopolskich szkół;
- koła naukowe: tematy podjęte na warsztatach letnich uczniowie mieli samodzielnie rozwijać na tzw. kołach naukowych w swoich szkołach pod opieką swoich nauczycieli, przy czym pracownicy UJ pomagali im w tym w sposób zdalny;
- zajęcia on-line: przy pomocy technologii do wideokonferencji odbyło sie 30 godzin zajęć z matematyki w których udział brało (zdalnie) około 80 uczniów z czterech szkół w Małopolsce.
Zajęcia prowadzone we współpracy z firmami
Instytut Informatyki i Matematyki Komputerowej w ramach swojej oferty dydaktycznej dla studentów studiów I i II stopnia oferuje zajęcia prowadzone przez przedstawicieli branży IT (SemiHalf, Motorola, smarhShack). Przykłady:
- Układy sterujące
- Programowanie urządzeń mobilnych – Android
- Laboratorium z sieci komputerowych
- Ruby on Rails
Projekt PELIKAN IT
Instytut Informatyki UJ realizuje w roku 2014 projekt PELIKAN IT (www.ii.uj.edu.pl/pelikanit), skierowany do studentów ostatnich lat studiów I i II stopnia. Projekt ma na celu m.in. współpracę z firmami z branży IT w celu modyfikacji i dostosowania programu nauczania do potrzeb i oczekiwań pracodawców, a także daje możliwość studentom uczestnictwa w stażach realizowanych w kilkunastu firmach. W ramach projektu Instytut Informatyki współpracuje z następującymi firmami:
AnnaStar sp. z o.o., AKRA Polska sp. z o.o., AVSYSTEM Sławomir Wolf sp. j., BENEFACT, BUD.PL sp. z o.o., EKONOMIN sp. z o.o., Ericpol sp. z o.o.,Grape Up sp.z o.o., INFAKT sp. z o.o., IRDLAB sp. z o.o., JCommerce s.a., MADKOM s.a., Mediaflex sp. z o.o., MEDIA-PRESS.TV sp. z o.o., Motorola Solutions Systems Polska sp. z o.o., Nokia Solutions and Networks sp z o.o., Ocado sp. z o.o., OCDN sp. z o.o., SABRE sp. z o.o., SELVITA s.a., SMARTSHaCK sp. z o.o., Solutioncode sp. z o.o., STARON-IT, SYGNITY s.a., THB Solutions sp. z o.o., VIMANET sp. z o.o., WEBCON sp. z o.o.
Rada Pracodawców
W ramach projektu PELIKAN IT utworzona została Rada ds. Współpracy z Biznesem. Po zakończeniu projektu PELIKAN IT na WMiI utworzona została stała Rada ds. Współpracy z Biznesem, od 01.10.2016 r. nazwana Radą Pracodawców.
Na lata 2018-2020 do Rady Pracodawców zostały powołane następujące firmy:
- Akamai Technologies
- Alior Bank
- AVSYSTEM Sławomir Wolf sp.j.,
- Brown Brothers Harriman
- Can-Pack
- diCELLa sp. z o.o.
- E-detektywi
- Ericsson
- GE Digital
- Grand Parade
- Grupa Onet
- Guidewire Software
- HSBC
- HTA Consulting
- IG Poland
- KORELACJA Systemy informatyczne
- Motorola Solutions Systems Polska sp. z o.o.
- Nokia Solutions and Networks sp z o.o.
- Ocado Polska sp. z o.o.
- Pegasytems
- QED.ai
- SAS Institute
- Software Mension
- US Kraków
- WEBCON sp. z o.o.
Rada Pracodawców WMiI to grupa przedstawicieli firm i instytucji zatrudniających matematyków lub informatyków.
W skład Rady wchodzą także przedstawiciele pracowników WMiI.
Zadaniem Rady jest zacieśnianie współpracy Wydziału z potencjalnymi pracodawcami absolwentów WMiI, opiniowanie programów studiów, planowanie i realizowanie wspólnych działań, przekazywanie studentom informacji o dostępnych stażach lub praktykach od firm związanych z Radą. W skład Rady wchodzą przedstawiciele 23 różnych firm i instytucji zainteresowanych współpracą z WMiI.
Ze strony WMiI w pracach Rady biorą udział następujący pracownicy Wydziału:
dr Krzysztof Bartosz,
dr hab. Leokadia Białas-Cież (przedstawiciel Dziekana WMiI),
dr Iwona Cieślik,
mgr Grzegorz Jasiński,
dr Jerzy Szczepański,
dr Jakub Zygadło.
Współpraca w ramach umowy z firmą Nokia
Wydział Matematyki i Informatyki ściśle współpracuje w ramach umowy, jaką Uniwersytet Jagielloński (z inicjatywy Wydziału) podpisał z firmą Nokia. W ramach tej umowy Nokia oraz UJ podjęły się współpracy w zakresie:
- wspólnego opracowywania projektów innowacyjnych oraz w zakresie praw własności przemysłowej,
- wspólnego organizowania praktyk studenckich studentów Uczelni, które odbywane będą w krakowskim oddziale Nokia Solutions and Networks,
- wspólnego ustalania tematów prac magisterskich/dyplomowych dla wybranych studentów Uczelni,
- naboru kadry spośród studentów lub absolwentów Uczelni zgodnie z potrzebami Nokia Solutions and Networks,
- organizowania przez każdą ze Stron lub wspólnie zajęć dydaktycznych i szkoleń oraz wspomaganie działalności kół naukowych,
- wspólnego uczestnictwa w projektach finansowanych ze źródeł zewnętrznych,
- organizowania targów pracy.
Prace magisterskie we współpracy z przemysłem
Instytut Informatyki i Matematyki Komputerowej UJ współpracuje również z firmą Motorola Solutions Systems Polska w zakresie prac magisterskich realizowanych w firmie. Efekty tych prac (aplikacje i inne rozwiązania informatyczne) są wdrażane i wykorzystywane w firmie.
Spotkania, seminaria, wykłady z udziałem firm z branży IT
Instytutu Informatyki i Matematyki Komputerowej UJ organizował i organizuje wiele spotkań z przedstawicielami firm Brown Brothers Harriman, JCommerce, Microsoft, Motorola, Nokia, oraz Sabre. Są to zarówno spotkania cykliczne (np. seminaria "Sabre Academy", "Trendy IT w Microsoft") jak i pojedyncze (np. okazjonalne wykłady bądź seminaria). Niektórzy wykładowcy zapraszają przedstawicieli firm aby poprowadzili pojedyncze ćwiczenia czy laboratoria wykorzystując praktyczne, rzeczywiste projekty jako case studies.
Spotkania speed-recruitment
Instytut Informatyki i Matematyki Komputerowej organizował ponadto wspólnie z przedstawicielami w/w firm tzw. "speed-recruitment", które były dla studentów okazją do poznania ofert pracy, a dla pracodawców – poznania potencjalnych pracowników.
Współpraca naukowo-badawcza z firmami IT
Instytut Informatyki i Matematyki Komputerowej prowadzi również wspólnie z firmami IT szereg projektów badawczo-rozwojowych (R&D). Udział w badaniach biorą nie tylko pracownicy, ale także studenci i doktoranci Instututu. Przykłady współpracy:
- projekt rozproszonego, skalowalnego, adaptacyjnego systemu do przeprowadzania testów mutacyjnych (we współpracy z firmą Motorola),
- projekt optymalizacji suit testowych w projektach IT (we współpracy z firmą Sabre)
- analiza danych miażdżycowych (we współpracy z Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics)
W ramach działań naukowo-biznesowych Instytut Informatyki i Matematyki Komputerowej prowadzi również aktywną współpracę w zakresie innowacji procesowych i produktowych z następującymi firmami: A1 Europe Sp. z o.o., Areko, Artur & Rohit Polska Sp. z o.o., KMC – Services Sp. z o.o., Lite Cube Sp. z o.o.