Sukces reprezentacji Polski na ITYM 2020

W dniu 8 listopada zakończyła się 12 edycja International Tournament for Young Mathematicians ITYM 2020. Z powodu pandemii Turniej został przeniesiony z tradycyjnego terminu wakacyjnego i odbył się w formie zdalnej. Reprezentacja Polski w składzie Bartłomiej Bychawski (ZSA PWr we Wrocławiu), Justyna Jaworska (studentka kierunku informatyka analityczna na naszym Wydziale), Łukasz Orski (ZSA PWr we Wrocławiu), Szymon Rusiecki (student Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ), Tomasz Ślusarczyk, Radosław Żak (V LO w Krakowie) zajęła w ostatecznej klasyfikacji czwarte miejsce, wygrywając tzw. Mały Finał i zdobywając drugą nagrodę. Dodatkowo Justyna Jaworska została indywidualnie nagrodzona w kategorii Best Reviewer. Mimo, że naszej drużynie nie udało się powtórzyć zeszłorocznego sukcesu – III miejsca osiągniętego w debiucie, to i tak z występu możemy być zadowoleni. Drużyna została w głównej mierze wyłoniona z uczniów objętych tutoringiem naszego Wydziału oraz laureatów tegorocznego Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego. Zaznaczyć także należy, iż do prac jury został zaproszony przez organizatorów Turnieju Savelli Novikov, student matematyki z naszego Wydziału.

Zasady ITYM opierają się na przedstawieniu i obronieniu przed innymi drużynami rozwiązań zadań, nad którymi reprezentacja pracowała od początku września. Uczniowie zostali przygotowani do zawodów przez pracowników i doktorantów wydziału: całość koordynował Andrzej Czarnecki, zaś liderami i opiekunami drużyny byli Natalia Kupiec (doktorantka WMiI) i Nikolay Sheshko (student matematyki). W tym roku dziewięć drużyn z całego świata przez tydzień dyskutowało w całości zdalnie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uczniowie i absolwenci szkół średnich startujący w turnieju będą mogli spotkać się i współzawodniczyć już na żywo.

Mecenasem i sponsorem reprezentacji był Pegasystems, zaś patronatem honorowym objął ją Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Serdecznie gratulujemy!

 

 

Published Date: 24.11.2020
Published by: Agnieszka Dudek