Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Sukces naszych studentów i tutorowanych uczniów w elitarnych zawodach matematycznych

Romanian Master of Mathematics (rozegrane 11-16 października br.) to zawody, na które zapraszane są najlepsze kraje z Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej, dlatego ich poziom jest bardzo wysoki i uchodzą za najtrudniejszy na świecie konkurs matematyczny dla uczniów. W tym roku brali w nich wyjątkowo udział studenci I roku, którzy właśnie ukończyli szkołę średnią.

Polska reprezentacja osiągnęła najlepszy wynik na tych zawodach w historii. Złote medale zdobyli Antoni Buraczewski (35 pkt), Łukasz Orski (35 pkt) i Kosma Kasprzak (34 pkt), medale srebrne Juliusz Banecki (29 pkt) i Radosław Żak (26 pkt), medal brązowy Marek Zbysiński (21 pkt), a Paweł Gadziński (14 pkt) uzyskał wzmiankę zaszczytną. W oficjalnej klasyfikacji drużynowej Polska zajęła 3 miejsce (98 pkt), niewiele ustępując tylko Rosji i Chinom (po 102 pkt), a znacznie wyprzedzając kolejne reprezentacje: Stany Zjednoczone (91 pkt) - pięciokrotnego zwycięzcę zawodów - i Koreę Południową (79 pkt). Na uwagę zasługuje fakt, że we wszystkich wcześniejszych startach w Romanian Master of Mathematics reprezentacja Polski zdobyła dotychczas tylko 4 złote medale, a w samym tym roku aż 3 takie medale, najwięcej z wszystkich ekip.

Przewodniczącym delegacji polskiej był Wojciech Nadara (doktorant UW), a zastępczynią Justyna Jaworska (studentka II roku informatyki analitycznej UJ). Z uwagi na pandemię zawody odbywały się w formie hybrydowej - uczniowie pisali w jednym miejscu w swoim kraju pod nadzorem kamer. Zawody w Polsce odbywały się na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Juliusz Banecki, Łukasz Orski, Radosław Żak i Paweł Gadziński ukończyli już szkołę średnią. Pierwsza trójka rozpoczęła właśnie studia z matematyki na UJ, a ostatni na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych UW. Wymieniona czwórka, wraz z innym reprezentanem Kosmą Kasprzakiem, uczniem VLO w Krakowie, który już też uczęszcza na zajęcia na UJ jako wolny słuchacz, uczestniczyła w poprzednim roku szkolym w programie indywidualnej opieki Wydziału Matematyki i Informatyki UJ. Wszystkim gratulujemy!

Od bieżącego roku zagraniczni uczestnicy zawodów Romanian Master of Mathematics mogą ubiegać się na równi z uczestnikami olimpiad międzynarodowych o Stypendium im. Franciszka Mertensa.