Wielki sukces reprezentacji Polski w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

W Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej złoty medal uzyskał Radosław Żak (26 pkt) a medale srebrne zdobyli wszyscy pozostali uczestnicy polskiej ekipy - Juliusz Banecki (19 pkt), Antoni Buraczewski (21 pkt), Paweł Gadziński (21 pkt), Korneliusz Piotr Obarski (19 pkt) oraz Łukasz Orski (20 pkt). Łącznie reprezentacja Polski zajęła 13. miejsce na 107 uczestniczących krajów.

Olimpiada odbyła się w dniach 19 - 20 lipca br. Z uwagi na pandemię uczniowie pisali w swoich krajach pod nadzorem kamer i obserwatora z zagranicy.  Polska reprezentacja uczestniczyła w zawodach na naszym Wydziale. Przewodniczącymi delegacji byli Łukasz Bożyk i Dominika Regiec, a rolę zagranicznego komisarza pełnił Maik Gröger. Olimpijczykami w czasie pobytu w Krakowie opiekował się Vladyslav Zveryk, natomiast organizatorem zawodów na Wydziale był Andrzej Grzesik.

Spośród sześciu polskich reprezentantów, w ostatnich latach w programie tutoringu prowadzonym przez nasz Wydział uczestniczyli: Juliusz Banecki, Paweł Gadziński, Łukasz Orski oraz Radosław Żak. Ich opiekunami byli: Andrzej Czarnecki, Grzegorz Kapustka, Tomasz Kobos oraz Tomasz Kowalczyk. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nasz innowacyjny program tutoringu rozpoczęty w 2017 r., a także towarzyszące mu przedsięwzięcia, takie np. jak  Jagiellońskie Warsztaty Olimpijskie czy Jagielloński Turniej Matematyczny mają znaczenie dalece wykraczające poza ramy naszej uczelni, stając się miejscem twórczej współpracy pracowników, doktorantów i studentów z IM UJ z najbardziej uzdolnioną matematycznie młodzieżą w kraju.

Warto zaznaczyć także, iż Juliusz Banecki, Łukasz Orski i Radosław Żak uzyskali  Stypendium Uniwersytetu Jagiellońskiego przeznaczone dla wybitnych uczniów polskich i zagranicznych szkół średnich, którzy chcą studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim. Bardzo cieszymy się, że w najbliższym roku akademickim rozpoczną studia na naszym Wydziale. Ponadto, wraz z Pawłem Gadzińskim zostali stypendystami Dziekańskiego Funduszu dla Olimpijczyków.

Wśród laureatów Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej znaleźli się także Andrii Kovryhin z Ukrainy, zdobywca złotego medalu oraz Dmitriy Gorovoy z Białorusi, zdobywca srebrnego medalu, którzy są również tegorocznymi stypendystami konkursu o Stypendium im. Franciszka Mertensa.

Serdecznie gratulujemy!

Diamentowa Kreda 2021
Sukces naszych studentów i tutorowanych uczniów w elitarnych zawodach matematycznych
Nagroda Premiera za rozprawę doktorską dla Anny Szczepanek